Ekspert ds. środowiska: pożary tego typu zawsze były i zawsze będą
- Nie można mówić, żeby były to zjawiska całkowicie wymykające się kontroli człowieka - stwierdził dr inż. Tomasz Śnieżek z Instytutu Ochrony Środowiska komentując falę pożarów na południu i północy Europy. Dodał, że pożary będą się zdarzać, póki będziemy mieć do czynienia z suchymi latami i wysokimi temperaturami.
2018-07-25, 12:41
Posłuchaj
- Pożary to zjawisko z którym człowiek od dawien dawna ma do czynienia i chyba będzie miał - ocenił dr inż. Tomasz Śnieżek. Jego zdaniem przyczyn wyjątkowo dużej skali tego zjawiska należy upatrywać w tegorocznych rekordowo wysokich temperaturach. - Mieliśmy bardzo ciepły maj i czerwiec, ale przede wszystkim było bardzo sucho, wręcz nienormalnie sucho - stwierdził.
Podkreślił, że zarówno Szwecji, jak i w Grecji, pożary wybuchły w podobnych okolicznościach. Na gorące i suche miesiące "nałożyła się obecność lasów sosnowych". - Lasy tego typu są szczególnie niebezpieczne, ze względu na to, że w wysokich temperaturach sosny emitują łatwopalne olejki eteryczne. Występują w nich związki chemiczne, podobnie jak w ropie naftowej, które mają stosunkową niską temperaturę parowania i zapłonu - dodał.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
---------------------------