Pielęgniarki potrzebne od zaraz
W 2020 roku liczba wszystkich zarejestrowanych pielęgniarek może spaść o ponad 20 tysięcy osób. Jeśli trend nie ulegnie odwróceniu, to za kilka lat na fachową opiekę pielęgniarską będzie mogła liczyć mniej niż połowa potrzebujących.
2014-05-12, 10:36
Posłuchaj
Powyższe, mało optymistyczne szacunki przedstawiła Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. W kierunku pielęgniarskim kształci się coraz mniej osób. Natomiast pracujące już pielęgniarki coraz częściej zmieniają profesję.
Pielęgniarek coraz mniej
Pielęgniarstwo jako zawód od dawna cieszył się wielkim prestiżem, ale obecnie jest niedoceniany przez pacjentów i decydentów. Wiele czynników zniechęca do pracy w charakterze pielęgniarki z niskimi zarobkami na czele. Otwarcie rynku pracy na Zachodzie również przyczyniło się do spadku liczby pielęgniarek w Polsce.
– Zarabiamy 2-2,5 tys. złotych brutto. Praca jest ciężka, odpowiedzialna, w trybie zmianowym kosztem życia prywatnego i własnego zdrowia. Aby zarobić więcej musimy pracować ponad siły, a możliwości dorobienia są niewielkie – wyjaśniała w PR24 dr n. med. Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes NRPiP.
Ciężka praca pielęgniarki
Praca pielęgniarki to nie tylko zajmowanie się pacjentami, poświęcanie własnego prywatnego czasu i zdrowia, ale także praca papierkowa i niekończące się wypełnianie dokumentów. Jednak to dopiero początek problemów pielęgniarek.
REKLAMA
– Pielęgniarki muszą wypełniać bardzo wiele procedur pielęgniarskich. Dyżur pielęgniarki trwa 12 godzin z czego 40 proc. tego czasu musi zostać poświęcone na pracę papierkową. Rodziny i pacjenci są tym oburzeni i nam także się to nie podoba. Mamy przez to coraz mniej czasu dla pacjenta. Bez tych papierków praca byłaby o wiele przyjemniejsza – mówiła Teresa Kolado, pielęgniarka.
– Pielęgniarki są merytorycznie i teoretycznie przygotowane do pracy przy pacjencie. W całym systemie pacjent jednak gdzieś znika, ponieważ obcina się etaty pielęgniarskie. Nie mamy czasu na nic i zastępujemy w tej chwili roboty. Jest rozkaz, trzeba iść, wykonać i koniec – uzupełniała Joanna Mickiewicz, pielęgniarka.
Corocznie 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Święto stanowi dobrą okazję do podziękowania wszystkim pielęgniarkom i położnym za ich ciężką pracę, a także powinno służyć zwróceniu uwagi na problemy pielęgniarek. Właśnie uśmiech i sprawna opieka pielęgniarki sprawiają, że pacjent czuje się w szpitalu lepiej i szybciej wraca do zdrowia.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA
REKLAMA