Prawa dzieci w Polsce i na świecie
Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku prawa najmłodszych osób powinny być ze wszech miar zabezpieczone. Jednak dzieci nadal w wielu przypadkach są ofiarami przemocy, a ich potrzeby nie są realizowane.
2014-05-31, 10:33
Posłuchaj
Prawa dzieci w niektórych rejonach świata w ogóle nie są respektowane. W krajach azjatyckich i afrykańskich najmłodsi często nie mają szans na zdobycie wykształcenia, ponieważ zmusza się je do niewolniczej pracy.
- Mimo że Konwencja Praw Dziecka została podpisana przez 192 kraje, zdarza się, że nawet sześcioletnie dzieci są zmuszane do pracy – chociażby w chińskich fabrykach – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gawiński z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Polska a prawa dziecka
Polskie społeczeństwo w ostatnich dniach poruszyła sprawa rodziców zastępczych aresztowanych pod zarzutem dręczenia podopiecznych. Z mediów od czasu do czasu napływają informacje o drastycznych przypadkach przemocy wobec najmłodszych.
- Gdy spojrzymy na statystyki, zauważymy że w ostatnich latach liczba porzuconych dzieci spadła o połowę. Raporty policyjne pokazują też zmniejszenie poziomu przemocy wobec najmłodszych. Te wskaźniki pokazują, że zmierzamy w dobrym kierunku. Chciałbym jednak, aby prawa dzieci były zawsze przestrzegane – zauważył Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.
REKLAMA
Dużo do poprawienia
Choć poziom respektowania praw dziecka w Polsce z roku na rok polepsza się, Marek Michalak zauważył, że nadal 60 procent mieszkańców kraju akceptuje stosowanie kar cielesnych. Bolączką polskiego społeczeństwa jest także brak reagowania na przemoc wobec najmłodszych.
- Jeden na dziesięciu Polaków przyznaje, że nie zareagowałby na przemoc wobec dzieci. Nadal musimy się wzajemnie przekonywać, że w takim przypadku nie powinniśmy się zastanawiać, tylko podjąć działanie. Ochrona dzieci jest przecież naszym obowiązkiem – podkreślał Marek Michalak.
Z Rzecznikiem Praw Dziecka rozmawiała Bożena Falkowska.
PR24/MP
REKLAMA
REKLAMA