Szanować mówiąc
Wielu Polaków uznaje za dopuszczalne wypowiadanie obraźliwych słów pod adresem osób o innym kolorze skóry, wyznaniu, narodowości lub orientacji seksualnej. Czym jest mowa nienawiści i jak z nią walczyć?
2014-06-11, 15:06
Posłuchaj
12 czerwca w Sejmie odbędzie się konferencja „Mowa nienawiści w Polsce 2014: problem prawny, społeczny, zjawisko medialne?”. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyniki badania dotyczącego akceptacji dla mowy nienawiści wśród dorosłych i młodzieży. Dlaczego wielu polaków uznaje obrażanie za normalne?
– Zbyt rzadko mamy okazję z różnorodnością spotkać się w namacalny sposób. W polskiej szkole, podręcznikach nie spotyka się dyskusji o różnorodności, tolerancji. To jest największy problem. Różnorodność jest wokół nas, tylko my jej nie dostrzegamy. Dlatego możemy się tego bać, demonizować, wprowadzać stereotypy. To potęguje nienawiść – powiedział w PR24 Robert Biedroń, poseł Twojego Ruchu, działacz na rzecz osób LGBT.
Jak mówić, żeby nie wykluczać?
Bardzo często zdarza się, że ludzie używają mowy nienawiści i stygmatyzujących określeń zupełnie nieświadomie, a przez to powielają stereotypy. W najbliższy weekend w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędą się warsztaty „Swój-obcy-inny: jak mówić, żeby nie wykluczać”, podczas których uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób nieodpowiednie użycie języka może być krzywdzące.
– Chcemy przyjrzeć się językowi, którego używamy w różnych grupach. Jest bardzo wiele słów, które są dla nas bezpieczne i oswojone, a okazuje się, że bardzo wykluczają i niosą ze sobą konkretny komunikat, którego my nie jesteśmy świadomi – stwierdziła Anna Majewska z Muzeum Historii Żydów Polskich, Gość PR24.
REKLAMA
Kogo wykluczamy?
Z badań wynika, że stosowanie mowy nienawiści w stosunku do osób LGBT, Romów i muzułmanów jest najbardziej tolerowane przez Polaków. Przyczyniają się do tego zachowania i publiczne wypowiedzi wielu polityków i przedstawicieli kościoła. Niestety, obraźliwych zwrotów pod adresem różnych mniejszości używają już dzieci i młodzież.
– Podczas jutrzejszej konferencji będziemy się zastanawiać, w jaki sposób można skutecznie walczyć z mową nienawiści. Zarówno na ulicach, jak i w Internecie, bo to również jest bardzo poważny problem – podkreślała Agata Szypulska, program Obywatele dla Demokracji, Fundacja Batorego.
Anna Mikołajewska
REKLAMA