Bezpiecznie nad wodą
Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych.
2014-07-06, 11:05
Posłuchaj
Do wielu tragedii doszło na skutek braku wyobraźni, lekkomyślności, brawury i lekceważenia obowiązujących przepisów. Od kwietnia do końca czerwca utonęło w Polsce już 145 osób. Od 2012 roku tonie u nas corocznie około 450 osób. Tragediom tym można zapobiec. Najwięcej utonięć jest w lipcu i sierpniu.
Najczęstsze przyczyny utonięć
Wiele z tych tragedii można było uniknąć. Wystarczyłby zdrowy rozsądek, trochę roztropności i przestrzeganie podstawowych zasad. Większość utonięć następuje podczas kąpieli w miejscach niestrzeżonych, nierzadko pod wpływem alkoholu.
- Bardzo często przeceniamy swoje możliwości. Wchodzimy głęboko do wody choć wiemy, że nie potrafimy pływać. Podstawową sprawą jest to, żeby od najmłodszych lat zdobywać umiejętności w zakresie nauki pływania, bo im wcześniej tym lepiej. Dlatego rodzice powinni zadbać o to, by ich pociechy uczyły się pływać od najmłodszych lat - powiedział Jerzy Telak, szef WOPR.
Pływanie z głową
Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie wakacji nad morzem. Optymalna dla ludzkiego ciała temperatura wody do kąpieli to 22-25 st. C. Wejście rozgrzanym do zimnej wody powoduje szok termiczny, który może być tragiczny w skutkach.
REKLAMA
- Najlepszym zabezpieczeniem przed niebezpieczeństwami jest zasada niepływania w zakazanych miejscach. W zależności od warunków wzrasta zagrożenie. Pływanie w basenie znacznie różni się od pływania na otwartej powierzchni. Strumień wody morskiej bardzo szybko wciąga nas w głąb i utrudnia powrót do brzegu. Najbezpieczniej jest pływać w takich miejscach, które są strzeżone przez ratowników – dodał Jerzy Telak.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA