Relacje polsko-izraelskie

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie otwiera stałą wystawę poświęconą tysiącletniej historii społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich. Wydarzenie sprowokowało liczne dyskusje na temat relacji polsko-żydowskich zarówno w przeszłości, jak i obecnie.

2014-10-27, 17:00

Relacje polsko-izraelskie
. Foto: flickr/Adam Olszański

Posłuchaj

28.10.14 Henryk Rajfer: „Stosunki polsko-żydowskie uległy znaczącej poprawie (…)”
+
Dodaj do playlisty

W kontekście otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich często mówi się o współpracy polsko-żydowskiej. Zagraniczna prasa, jak choćby New York Times, podkreśla, że współcześni Polacy są bardziej przyjaźni Żydom. Z tezą amerykańskiego dziennika zgodził się obecny na antenie Polskiego Radia 24 Henryk Rajfer.

Piotr
Piotr Kadlcik i Henryk Rajfer, foto: PR24/PJ

– Odczuwam różnicę w stosunkach polsko-żydowskich między tym, co było wcześniej, a tym co jest aktualnie. Kiedyś także można było kultywować tradycję żydowską i istniały ośrodki kultury żydowskiej. Jednak obecnie kultura ta stała się bardziej otwarta i jest o wiele więcej możliwości, a stosunki polsko-żydowskie uległy znaczącej poprawie – mówił aktor Teatru Żydowskiego.

Polska oczami Izraela

Na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich przybył prezydent Izraela. Reuwen Riwlin jeszcze przed przyjazdem powiedział, że Polacy i Żydzi muszą na nowo budować wspólne życie obu narodów, które oparte będzie na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Piotr Kadlcik wskazał, że jakość stosunków polsko-żydowskich zależy przede wszystkim od zwykłych obywateli.

REKLAMA

– Są ludzie, którzy reagują fantastycznie na różnego rodzaju działalność związaną z kulturą i historią żydowską. Jednak można także zauważyć rozlewające się „szambo internetowe” pod każdym artykułem na dowolny żydowski temat – powiedział przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Henryk Rajfer jest jednak zdania, że internetowe ataki na społeczność żydowską mają charakter incydentalny i jeszcze raz podkreślił poprawę relacji polsko-żydowskich.

– Działa wąska grupa ludzi, która atakuje każdy temat, nie tylko żydowski. Zmiana jest widoczna i pozytywna. Na co dzień nie napotykam żadnych problemów, oczywiście pomijając te marginalne incydenty – ocenił Gość PR24.

Problem polskiego antysemityzmu

Według badań prof. Ireneusza Krzemińskiego około 1/5 Polaków przejawia postawy antysemickie. Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP przyznał, że na tle innych państwa Europy Polska ma nie tyle problem z antysemityzmem, co raczej kłopot z reakcją na jego przejawy.

REKLAMA

– Mamy problem z reagowaniem na przejawy antysemityzmu lub brakiem jakiejkolwiek reakcji. Mamy bardzo dobre prawo, ale koszmarne orzeczenia sędziów i prokuratorów. Jeśli nie zacznie się na pewne rzeczy reagować, to zapanuje przekonanie, że państwo na to przyzwala – wyjaśniał Piotr Kadlcik.

Relacje polsko-izraelskie i wzajemne nastawienie obu narodów na przestrzeni lat ulegały zmianom - co przedstawia również główna ekspozycja w Muzeum Historii Żydów Polskich. Zapraszamy Państwa na wirtualny spacer po tejże wystawie. Oprowadza Katarzyna Jakubowicz.

PR24/GM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej