Kwadratura koła skupu zużytych opon
- Zużyte opony to cenny surowiec, który trafia do selektywnych punktu zbiórki odpadów. Niechętnie są jednak odbierane, bo z ich perspektywy nie stanowią odpadu komunalnego. Ten obowiązek powinien spoczywać na punktach wymiany opon i na wulkanizatorach - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kubik, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Recyklerów Opon.
2025-05-19, 20:00
Problemem dla wulkanizatorów i firm specjalizujących się w wymianie ogumienia jest to, że producenci, którzy dostarczają nowe opony, jednocześnie limitują odbiór tych zużytych. Zgodnie z zasadą nowa opona za starą. Takie punkty powinny same zadbać o sposoby utylizacji zużytego ogumienia. Brakuje na to pieniędzy. Nie ma też podmiotu, który zostałby zobligowany przez przepisy do zapłacenia za ich zbiórkę i utylizację. Konsekwencją takiego podejścia są tony zużytych opon, które zaśmiecają np. polskie lasy.
Posłuchaj
- Problem zużytych opon to wyzwanie dla legislatora, który od 18 lat zaniedbuje ten podstawowy, proekologiczny wskaźnik, jakim jest obowiązek recyklingu zużytych opon. W innych krajach Europy, z powodu wprowadzenia odpowiednich przepisów, utylizacja zużytych opon sięga 100 procent. U nas około 75 procent wprowadzanych co roku na rynek opon jest potem utylizowanych. Istnieje tym samym założenie, że pozostałe 25 procent nowych opon po ich zużyciu nie trafi do punktów recyklingu, tylko wyląduje na nielegalnych wysypiskach śmieci, także tych w lasach - tłumaczył Kubik.
REKLAMA
Na podstawie danych zebranych od ponad 60 gmin i nadleśnictw wywnioskowano, że w ciągu 5 lat na dzikich leśnych wysypiskach porzucono ponad tysiąc ton opon. Oznacza to, że każdego roku na ich obszarze do lasu wywożonych jest nawet 250 ton, czyli ok. 25 tysięcy opon.
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Andrzej Kubik (wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Recyklerów Opon)
Data emisji: 19.05.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24/k
REKLAMA
REKLAMA