Rządowy program współpracy z Polonią

Rząd przyjął program współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2015-2020. Strategicznymi celami polityki państwa ma być wspieranie nauki języka polskiego oraz zachowanie i umacnianie polskiej tożsamości. Ważne kwestie to także wzmacnianie kontaktów, głównie młodych ludzi, z krajem, a także wspieranie powrotów Polaków do ojczyzny.

2015-08-23, 18:29

Rządowy program współpracy z Polonią
Nowością w obecnym programie jest określenie zasad współpracy Rządu z Polonią i Polakami za granicą i położenie nacisku na partnerstwo/fot.flickr/cracus1

Posłuchaj

23.08.15 Michał Dworczyk: „Informacje o Polakach mieszkających we wschodniej Europie praktycznie do nas nie docierają (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Eksperci i organizacje zajmujące się kontaktami z Polonią wskazują, że w teorii wygląda to obiecująco. Jednak praktyka przez ostatnie lata była zupełnie odmienna. Problemom Polonii, zwłaszcza zamieszkującej wschodnią część Europy, nie poświęcano wystarczającej uwagi. Nie walczono o zamykane polskie szkoły w różnych krajach oraz zlikwidowano w Polsce centrum kształcenia nauczycieli, którzy byli przygotowywani do pracy w szkołach polonijnych.

– Tematyka Polonii, szczególnie tej ze wschodu Europy, przez 50 lat była praktycznie przemilczana. Skutkuje to tym, że wiedza i zainteresowanie losem naszych rodaków są praktycznie zerowe. Proszę też spojrzeć na to, ilu Polaków wraca do ojczyzny dzięki staraniom polskiego rządu. Rocznie jest to maksymalnie 20 rodzin. Dla przykładu Władimir Putin w zeszłym roku „ściągnął” do Rosji ponad 100 tys. rodaków, a w tym liczba ta sięgnie 300 tys. – powiedział dr Robert Wyszyński z Uniwersytetu Warszawskiego, członek Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Również Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja podkreślił, że kolejne programy tworzone przez polskich polityków były mocno niedoskonałe. Szczególnie jeśli chodzi o podejście do kwestii repatriacji.

– Polska, chociaż od 1989 roku ustami różnych polityków, mówiła, że powinniśmy zadośćuczynić i pomóc rodakom na Wschodzie stwarzając m.in. możliwość powrotu do Polski, to nigdy z tych zapowiedzi się nie wywiązała – dodał.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej