Nawet co trzeci Polak kłamie w CV
Czego rekruterzy nie lubią najbardziej? Kłamania i koloryzowania w CV. Jest to niestety zjawisko powszechne. O tym, czy warto kłamać w swoim życiorysie i podaniu o pracę, mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Napora, ekspert ds. rekrutacji.
2016-03-21, 17:43
Posłuchaj
Swoje dokumenty rekrutacyjne „retuszuje” nawet co trzeci kandydat. Intencje są czasami dobre – drobne kłamstwa mają zwiększyć szanse kandydatów na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Niestety koloryzowanie swojego doświadczenia i umiejętności to droga donikąd. Jakie drobne przekłamania Polacy najczęściej umieszczają w swoich CV?
– Dodawanie sobie stopnia znajomości języka obcego, podkręcenie umiejętności komunikacji i pracy w zespole – to najczęstsze przykłady ubarwiania curriculum vitae. Takie kłamstwa są jednak łatwe do wychwycenia. Polacy najczęściej piszą w CV, że znają biegle język obcy, a nie potrafią odpowiedzieć na najprostsze pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej – mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Napora.
Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, kandydaci kłamią również w kwestii swojego doświadczenia zawodowego i długości lat pracy.
– Kandydaci umieszczają w swoich CV informację, że pracowali w danej firmie na przykład przez trzy lata, a de facto okres zatrudnienia wynosił dwa lata. Kluczową rolą są często również luki w naszym życiorysie. Rekruterzy często pytają o powody takiej przerwy, więc i tego nie da się ukryć – powiedział ekspert ds. rekrutacji.
REKLAMA
Z Agnieszką Naporą rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA