Zabezpieczenie wydarzeń masowych w Polsce
Przystanek Woodstock, Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO – to potencjalne cele ataku terrorystów w Polsce. O przygotowaniu polskich służb do zabezpieczenia wielkich wydarzeń masowych mówił Andrzej Mroczek z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
2016-03-23, 15:36
Posłuchaj
Jak wspomniał w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Małecki z Wojskowej Akademii Technicznej takie wydarzenia, jak szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży są atrakcyjnym marketingowo celem dla terrorystów. Do tej grupy trzeba także dołączyć organizowany każdego roku w Kostrzynie nad Odrą Przystanek Woodstock, na którym bawi się nawet pół miliona ludzi z różnych części świata.
Andrzej Mroczek przyznał, że konieczny jest akt prawny, który ureguluje działanie służb na wypadek podwyższonego zagrożenia terrorystycznego.
– W chwili obecnej każda ze służb zajmująca się zagrożeniem terrorystycznym ma swoje własne zapisy, a pod nimi znajdują się odmienne procedury i algorytmy. Trzeba unormować, kto odpowiada za konkretny odcinek i skoordynować działania wszystkich służb – wyjaśnił ekspert.
Gość Polskiego Radia 24 skomentował także projekt likwidacji Biura Ochrony Rządu.
REKLAMA
– W chwili obecnej likwidacja BOR nie służyłaby niczemu dobremu. Ochrona prezydentów i członków rządu odbywa się wedle pewnych standardów. Nie jest z nimi najlepiej, ale to wina czynnika ludzkiego – ocenił Andrzej Mroczek.
W całości rozmowy także wypowiedź Mirosława Szymanka z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy o wzmożonych środkach bezpieczeństwa na stołecznych ulicach i węzłach komunikacyjnych.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA