Alkoholowy zespół płodowy (FAS) wciąż dużym problemem
Lekarze alarmują, że w czasie ciąży nie powinno się spożywać alkoholu. Mimo to wciąż zdarzają się przypadki, w których pijana kobieta rodzi dziecko. O FAS (alkoholowym zespole płodowym) mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Brzózka (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych).
2016-08-23, 14:46
Posłuchaj
Etanol jest dla dziecka trucizną, ponieważ nie posiada ono wykształconych enzymów, które mogłyby go metabolizować. Pół godziny po wypiciu alkoholu, trafia on do krwioobiegu dziecka i rozpoczyna proces nieodwracalnego niszczenia rozwijających się segmentów mózgu.
Jak podkreślił Krzysztof Brzózka, skala tego problemu jest ogromna. - W Polsce rodzi się rocznie około tysiąca dzieci uszkodzonych przez alkohol. Rozmowy na ten temat są trudne – zaznaczył.
Gość dodał, że nie ma bezpiecznej dawki, którą osoba ciężarna mogłaby spożyć, dlatego w czasie ciąży należy definitywnie wykluczyć alkohol.
Brzózka zaznaczył, że istnieje „całe spektrum powiązań u dziecka”. – To m.in. uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego – zauważył gość. Dodał także, że nie każde z urodzonych dzieci z epizodami alkoholowymi ma uszkodzenia. - Wiele z tych uszkodzeń jest dla nas niewidocznych. Czasem widać je poprzez dysmorfię twarzy, czasem przez niedorozwój płodu. Należy pamiętać, że są one nieodwracalne – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
Data audycji: 23.08.16
Godzina audycji: 14:15
REKLAMA