Polscy seniorzy

Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej jeśli chodzi o opiekę zdrowotną i socjalną nad seniorami. Polski senior, w porównaniu ze swoimi europejskimi kolegami, ma znacznie więcej chorób i przypadłości. O tym, jak zmienić tę sytuację, mówiła w Polskim Radiu 24 lekarka dr Krystyna Knypl.

2016-09-12, 18:54

Polscy seniorzy
mat. ilustracyjne. Foto: flickr.com/franckmichel

Posłuchaj

12.09.16 Dr Krystyna Knypl: „Chorują te osoby, które poniekąd „zapracowały” na swój stan zdrowa, czyli te, które nie szanowały swojego zdrowia mając 20, 30 czy 40 lat”.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśliła dr Krystyna Knypl, wiek nie jest chorobą. - W przyrodzie dzieje się tak, że większość chorób pojawia się wraz z upływem czasu, ale chorują te osoby, które poniekąd „zapracowały” na swój stan zdrowa, czyli osoby, które nie szanowały swojego zdrowia mając 20, 30 czy 40 lat – wyjaśniła. - To wszystko się kumuluje i kiedy ma się lat 65, 70 czy więcej zaczynają pojawiać się przykre dolegliwości - dodała.

Dr Knypl wyjaśniła także co kryje się pod pojęciem „nieszanowania zdrowia”. – To złe odżywianie się, palenie papierosów, brak ruchu i brak odpowiedniej ilości snu – wyliczała.

Podkreśliła także, że „w 50 proc. za zdrowie odpowiadamy my i nasz styl życia, 20 proc. to czynniki zewnętrzne, takie jak np. środowisko, 20 proc. to geny, a 10 proc. to medycyna. Mamy niedobre podejście, bo nie czujemy się właścicielami naszego zdrowia”.

Dr Knypl odniosła się także do różnic między polskimi, a zagranicznymi seniorami. - Pierwsze wrażenie np. w Paryżu na ulicy jest takie, że polscy seniorzy częściej są otyli.  Francuscy są szczuplejsi i mają prawidłową sylwetkę, ale często niebiedne francuskie seniorki mają różnego typu powikłania po stosowanych zabiegach medycyny estetycznej – podsumowała.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/pr

_________________

REKLAMA

Data emisji: 12.09.16

Godzina emisji: 18:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej