Sytuacja pracownicza cudzoziemców w Polsce
– Uzyskujemy zgłoszenia od cudzoziemców, którym pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia. Informacja jednak o tym, że wykonywali oni pracę niezgodnie z posiadanym zezwoleniem powoduje, że ich chęć, by dalej walczyć o swoje prawa zmniejsza się – mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Białas (Helsińska Fundacja Praw Człowieka).
2016-09-19, 15:58
Posłuchaj
Jak wskazywał Jacek Białas, w Polsce panuje tendencja do nieprzestrzegania praw pracowniczych. W przypadku cudzoziemców roszczenia o swoje prawa pracownika są trudniejsze, ponieważ kiedy wykonują pracę nielegalnie obawiają się, że jeszcze bardziej skomplikują swoją sytuację życiową.
– W przypadku cudzoziemcy jest jeszcze łatwiej nie przestrzegać praw pracowniczych, ponieważ to osoba, która nie będąc obywatelem Polski, nie czuje się tak pewnie jak Polacy i nie zna procedur urzędowych związanych z legalizacją pobytu i pozwoleniem na pracę. Często pozostaje na łasce czy niełasce pracodawcy i nie do końca wie, w jaki sposób dochodzić swoich praw – podkreślał Jacek Białas. – Gdyby cudzoziemcy byli bardziej pewni, że mogą wykonywać pracę legalnie, być może chętniej zwracaliby się do instytucji, które zajmują się ochroną praw pracowniczych – powiedział.
Więcej w całej audycji.
Z Jackiem Białasem rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
____________________
Data emisji: 19.09.2016
Godzina emisji: 15.17
REKLAMA
REKLAMA