Recepty na problem niskiej ściągalności abonamentu RTV

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych – Krzysztof Czabański – zapowiedział, że najpóźniej w listopadzie do Sejmu trafi nowelizacja ustawy abonamentowej. W Polskim Radiu 24 o problemach dotyczących ściągalności opłat mówiła dr Marta Jas-Koziarkiewicz, medioznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego.

2016-10-07, 14:08

Recepty na problem niskiej ściągalności abonamentu RTV
Według danych GUS na 13,6 mln polskich gospodarstw domowych, zarejestrowane odbiorniki w zeszłym roku miało tylko 6,7 mln. . Foto: pixabay/flashpro

Posłuchaj

07.10.16 Recepty na problem niskiej ściągalności abonamentu RTV
+
Dodaj do playlisty

W Polsce podstawowym problemem dotyczącym opłat abonamentowych jest niezadowalająca ich ściągalność – jedynie 10 procent gospodarstw domowych regularnie uiszcza opłatę, choć w zdecydowanej większości domów znajdują się odbiorniki radiowe bądź telewizyjne.

Jak mówiła w Polskim Radiu 24 dr Marta Jas-Koziarkiewicz, w innych europejskich krajach istnieją dobre rozwiązania, które pozwalają na egzekwowanie opłat. – W Wielkiej Brytanii istnieje odrębna instytucja zajmująca się ściąganiem abonamentu. Jest ona rozliczana ze swojej skuteczności, dzięki czemu zależy jej na jak najlepszych wynikach – wyjaśniała.

Eksperta wskazywała na naszej antenie, że równie dobre rozwiązanie wypracowano za naszą południową granica, w Czechach. – Tam abonament płaci się razem z rachunkiem za prąd. Czesi nie muszą wypełniać dodatkowych druków, po prostu uiszczają opłatę – tłumaczyła dr Marta Jas-Koziarkiewicz.

W ocenie medioznawczyni z UW, motywująco na abonentów niepłacących daniny wpłynęłoby także wprowadzenie sankcji finansowych za brak regularnych wpłat.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/jw/tj

___________________

Data emisji: 07.10.16

REKLAMA

Godzina emisji: 13.15


 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej