Generacje X, Y, Z – sztafeta pokoleń w polskim społeczeństwie
Inne oczekiwania wobec życia zawodowego, a także prywatnego. Do niedawna X i Y kojarzyły się nam głównie z lekcjami matematyki. Dziś tymi literami oznacza się kolejne pokolenia wchodzące na rynek pracy. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Czy są w stanie ze sobą współpracować, czy jedynie rywalizować?
2016-11-27, 15:41
Posłuchaj
X to pokolenie, którego przedstawiciele urodzili się do roku 1980. Najchętniej pracowaliby we własnej firmie. Narzędziami komunikacji są dla nich najczęściej e-mail i telefon.
– Starsze pokolenia są bardziej zaangażowane w pracą, która wykonują i wykazują się większą lojalnością wobec pracodawców. Łatwiej podporządkowują się temu, czego się od nich oczekuje – powiedziała Justyna Sarnowska, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Pokolenie Y to osoby urodzone po 1980 roku. Aktywnie korzystają z technologii i mediów cyfrowych. Ważniejsza staje się dla nich jakość życia i doświadczenia życiowe. Nie jest dla nich istotna stabilna praca na dłuższy czas.
– Mówi się, że młodsze generacje bardziej cenią siebie, niż swojego pracodawcę. Ich celem nie jest praca do upadłego, ale harmonia pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Istotna jest również rozrywka, która pozwala na oderwanie się od zawodowych obowiązków – dodała Justyna Sarnowska.
REKLAMA
Natomiast ludzie należący do tzw. pokolenia Z to osoby urodzone po roku 2000, którzy dopiero wkroczą na rynek pracy. Technologia to główne narzędzie do poszerzania wiedzy, gdyż od najmłodszych lat obcują ze światem cyfrowym, który stał się dla nich główną sferą życia.
Ponadto w audycji Justyna Sarnowska mówiła także o najważniejszych przyczynach, które spowodowały wyodrębnienie się omawianych pokoleń.
Polskie Radio 24/db
_________________
REKLAMA
Data emisji: 27.11.16
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA