Dlaczego coraz więcej Polaków chodzi na niedzielne msze?
W 2015 roku wzrosła liczba osób uczestniczących w niedzielnej mszy świętej - wynika z najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego na temat religijności Polaków. Badania skomentowali w Polskim Radiu 24 teolog i pisarz dr hab. Grzegorz Łęcicki i publicystka dr Ewa Czaczkowska.
2017-01-04, 19:54
Posłuchaj
W stosunku do roku 2014 odsetek wiernych uczestniczących w niedzielnych eucharystiach wzrósł z 39,1 proc. do 39,8 proc., zaś przystępujących do komunii – z 16,3 proc. do 17 proc. Z badań wynika, że "wiara Polaków jest stabilna i ma charakter masowy". Ponad 2,5 mln polskich katolików należy do przyparafialnych organizacji. Wyraźna jest także w polskim katolicyzmie duchowość maryjna.
Jak podkreślił dr hab. Grzegorz Łęcicki, fakt, że ludzie chodzą do kościoła świadczy o tym, że "przeżywają wiarę jako żywą relację". - Ponieważ chrześcijanin wierzy, że nie żyje dla siebie, ale dla Boga, kościoła, wspólnoty i bliźnich - szuka miejsca, które będzie dla niego najbardziej dogodne – wyjaśnił.
Dr Ewa Czaczkowska zwróciła z kolei uwagę na historyczne uwarunkowania religijności Polaków. - Tereny Polski północnej i zachodniej, które przed II Wojną Światową nie leżały w granicach Polski, były protestanckie. Zostały później zasiedlone przez przybyszy ze wschodu, którzy najczęściej byli katolikami rzymskimi bądź grekokatolikami. Wykorzenienie poskutkowało tym, że część z tych osób i ich potomków do końca z wiarą sie nie identyfikowała i nie uczestniczyła w praktykach religijnych – wyjaśniła.
Materiał Kingi Najkowskiej.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/pr
Data emisji: 04.01.17
Godzina emisji: 19:15
REKLAMA