Rekordowy smog w Warszawie. Dziś komunikacja miejska za darmo

– Jakość powietrza w wielu polskich miastach jest bardzo zła, a smog może być bardzo niebezpieczny – powiedział Karol Perkowski ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Odniósł się w ten sposób do wysokiego zanieczyszczenia powietrza, w tym groźnych dla zdrowia pyłów PM 10 i PM 2,5. Jak zatem minimalizować jego negatywne oddziaływanie? Czy są sposoby na to, by ograniczyć jego szkodliwe działanie? Praktycznych porad w Polskim Radiu 24 udzielił dr hab. inż. Artur Badyda.

2017-01-09, 16:05

Rekordowy smog w Warszawie. Dziś komunikacja miejska za darmo
Smog nad Warszawą jest tej zimy wyjątkowo niebezpieczny.Foto: flickr/Greenpeace PL

Posłuchaj

8.01.17 Karol Perkowski i dr Piotr Gryglas o wysokim poziomie stężenia zanieczyszczeń powietrza w Warszawie i innych miastach Polski.
+
Dodaj do playlisty

W niedzielę normy groźnych zanieczyszczeń w powietrzu zostały przekroczone w Warszawie o kilkaset procent. Natomiast w Kielcach, Katowicach i Krakowie, tak źle z jakością powietrza nie było od początku sezonu grzewczego.  W poniedziałek w Warszawie i Krakowie komunikacja miejska będzie darmowa. - Wyłączamy kasowniki, włączamy kolejne środki w walce o czyste powietrze dla Warszawy - podał na Facebooku warszawski ratusz.  

Jak podkreślił Karol Perkowski, "sytuacja w Warszawie jest tragiczna", ponieważ normy wskaźników zanieczyszczenia powietrza przekroczone są 10-krotnie. – To ostrzeżenie szczególnie należy skierować do osób starszych, dzieci i osób, które mają problemy z układem oddechowym – zaznaczył.

Dr hab. inż. Artur Badyda podkreślił, że bardzo ważną sprawą, w okresie wysokiego zanieczyszczenia powietrza, jest ograniczenie swojej aktywności fizycznej, szczególnie w kontekście czynności wymagających dużego wysiłku. 

– Mam tu na myśli jogging, jazdę na rowerze, a nawet zwykły spacer, szczególnie z małymi dziećmi i osobami starszymi. Tyczy się to także ludzi cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego oraz układu krążenia – powiedział gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

O wpływie smogu na zdrowie człowieka z medycznego punktu widzenia mówił z kolei kardiolog dr Piotr Gryglas. – Na całym świecie są bardzo szeroko zakrojone kampanie, które mają doprowadzić do tego, byśmy oddychali czystszym powietrzem i byli mniej narażeni na rozwój chorób, które rozwijają się w ciągu lat – zaznaczył. Dr Gryglas podkreślił, że choroby płucne rozwijają się w ciągu 20-30 lat u pacjentów, którzy żyją w zanieczyszczonym środowisku.

Polskie Radio 24/pr/db

__________________

Data emisji: 08.01.17

REKLAMA

Godzina emisji: 19:18

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej