Światowy Dzień Radia pod hasłem „Radio to Ty”

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia. Proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury - UNESCO w 2011 roku, z inicjatywy Hiszpanii. Celem święta jest promowanie radiofonii i podkreślenie jej znaczenia we współczesnej historii.

2017-02-13, 11:52

Światowy Dzień Radia pod hasłem „Radio to Ty”
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

13.02.2017 Światowy Dzień Radia pod hasłem „Radio to Ty”. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Tegoroczne obchody zorganizowano pod hasłem „Radio to Ty”, podkreślającym znaczenie stałego, żywego kontaktu pomiędzy stacją radiową a słuchaczami. Prof. Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO podkreśla, że w ten sposób organizacja chce zachęcić do współtworzenia radia jako miejsca wymiany myśli i informacji. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych i były prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański podkreśla, że radio zawsze było interaktywne. - To jest ta więź pomiędzy między słuchaczem a radiem, kiedyś demonstrowano to poprzez pisanie listów do audycji i autorów, jak już były telefony dzwoniono - mówi Krzysztof Czabański. Prezes Polskiego Radia dr Barbara Stanisławczyk dodaje, że słuchacze się zmieniają i musi się też zmieniać forma kontaktu z nimi. - Nowa generacja słuchaczy to są odbiorcy internetu i aplikacji na telefony komórkowe i smartfony i to jest nowa forma dotarcia do słuchaczy, ale to są wciąż ci słuchacze, którzy potrzebują radia - tej treści, która jest blisko niego, która mu towarzyszy na co dzień, która pobudza wyobraźnię - mówi Barbara Stanisławczyk.

Światowy Dzień Radia wpisuje się w ideę promocji wolności słowa oraz wolnych, niezależnych i pluralistycznych mediów. Data święta upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych 13 lutego 1946 roku.

W dobie Internetu i łączności satelitarnej, radio w dalszym ciągu pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym i jednym z najtańszych środków przekazu, docierającym do największej liczby ludzi w najszybszym czasie. Pełni też niezwykle ważną rolę jako środek wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami i katastrofami.

O Światowym Dniu Radia w Polskim Radiu 24 opowiadała Dorota Piotrowska z IAR

Polskie Radio 24, IAR/dp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej