Co wniesie projekt ustroju sądów powszechnych?
Nadzwyczajna podkomisja rozpatruje poselski projekt prawa o ustroju sądów powszechnych. Zakłada on m.in. zmianę zasady powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów. O szczegółach opowiedział mec. Paweł Jabłoński, adwokat Ordoiuris.
2017-05-30, 14:54
Posłuchaj
Jak tłumaczył gość audycji projekt ma za zadanie ujednolicenie kompetencji ministra sprawiedliwości. – Do tej pory mianował on prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych. Teraz będzie mógł powoływać również prezesów sądów rejonowych – powiedział Paweł Jabłoński.
- Prezes sądu nie ma wpływu na orzekanie w konkretnych sprawach, a jedynie na nadzór administracyjny. Jeśli więc minister sprawiedliwości sprawuje kontrolę nad całością sądownictwa, to wydaje się uzasadnione, żeby miał wpływ na obsadzanie stanowisk funkcyjnych – powiedział Paweł Jabłoński.
Zdaniem Pawła Jabłońskiego projekt może usprawnić działanie sądów. – Przewlekłość w wymiarze sprawiedliwości jest obecnie wielkim problemem i niewykluczone, że zmiana prezesa danego sądu spowoduje, że nowy będzie tę pracę organizował sprawniej – stwierdził adwokat.
O zmianie tej mówi się najwięcej ponieważ wraz z nią pojawia się dodatkowa podstawa do odwołania prezesów sądów przez ministra sprawiedliwości. - Do tej pory było to możliwe, ale jego decyzja mogła zostać zablokowana przez Krajową Radę Sądownictwa. Teraz organ będzie miał rolę opiniotwórczą – dodał mecenas.
REKLAMA
Regulacja miałaby wejść w życie 1 lipca.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 30.05.17
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA