Mobbing w pracy
Za sprawą głośnej afery z Kamilem Durczokiem, byłym szefem „Faktów”, o problemie mobbingu i molestowania w pracy zrobiło się głośno. O tym, czym jest mobbing i jak się go wystrzegać opowiedział w Polskim Radiu 24 mec. Paweł Derlikowski.
2015-04-07, 16:43
Posłuchaj
Pracownicy rzadko przyznają się do bycia ofiarą mobbingu i nie dochodzą swoich praw w sądach. – Mobbing oznacza uporczywe i długie nękanie pracownika. Zastraszanie go, niską ocenę jego pracy. Takie zachowanie podlega karze, a pracodawca zawsze powinien stać na straży prawa i chronić swoich pracowników przed niepożądanymi zachowaniami ze strony przełożonych – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Paweł Derlikowski.
Nękanie może przybierać różne formy i nie musi być ostentacyjne, a o fakcie nie muszą wiedzieć współpracownicy. – To mogą być np. telefony po pracy, zlecanie zadań, które wykraczają poza standardowy zakres obowiązków pracownika. Definicja nękania jest bardzo pojemna i w tym rejestrze mieści się dużo niepożądanych zachowań – stwierdził ekspert.
Jak podkreślił prawnik, pracownicy często nadużywają jednak sformułowania i oskarżają pracodawcę nawet w wypadku, kiedy ten nie dopuszcza się łamania prawa. – Bywa tak, że pracownik każdą uwagę i krytykę ze strony przełożonego traktuje jako przejaw mobbingu. Uzasadniona krytyka nie jest niczym złym, liczy się forma w jakiej uwaga jest kierowana do pracownika.
Polskie Radio 24/dm
REKLAMA
REKLAMA