Na tropach wielokulturowej Warszawy
Muzeum Historii Żydów Polskich zainaugurowało program rezydencji artystycznych, w ramach którego do Polski przyjedzie 13 artystów z całego świata. W twórczy sposób podejmą oni tematykę żydowskiego dziedzictwa oraz wielokulturowości Polski i Warszawy.
2014-05-16, 18:57
Posłuchaj
Artyści, którzy biorą udział w projekcie zostali wybrani w otwartym konkursie. W naborze wzięło udział aż 130 chętnych z całego świata. Co będzie się działo w związku z tym programem?
– Będą działania z lokalnymi społecznościami i tworzenie wspólnej narracji z osobistych historii. Będziemy również tworzyć krótkie, komediowe etiudy inspirowane kinem izraelskim z lat 60. i 70. Niektóre filmy będą bardziej dokumentalne, wręcz historyczne, a czasem choreografie będą realizowane w przestrzeni miejskiej – powiedziała w PR24 Agnieszka Pindera, specjalista ds. edukacji Muzeum Żydów Polskich.
„Niewidzialne akcje”
Pierwszą rezydentką jest brazylijska performerka Luísa Nóbrega. Artystka zrealizowała już 12 performansów w miejscach ważnych dla historii wojennej. Finałem jej pobytu w Polsce będzie instalacja, której prezentacja odbędzie się podczas Nocy Muzeów.
– Instalacja prezentuje ślady akcji przeprowadzonych przez artystkę w Warszawie. Ślady te jednak nie są proste w interpretacji. Luísa Nóbrega w ten sposób chce nam uświadomić, jak niewiele możemy dowiedzieć się o doświadczeniu innych osób i historii osobistej – podkreślała Agnieszka Pindera, Gość PR24.
REKLAMA
PR24/Anna Mikołajewska
Polecane
REKLAMA