Retro w jeden weekend
Lata 20. i 30. na długo pozostaną w naszej pamięci. I choć do Polski prawdziwe tańce swingowe nigdy nie dotarły, to dziś miłośnicy muzyki jazzowej i swingu są w lepszej sytuacji. Wiele szkół czerpie z najlepszych tradycji i organizuje lekcje, warsztaty i konkursy w duchu retro.
2015-03-01, 15:15
Posłuchaj
Złota era polskiego swingu trwa, o czym świadczą liczne szkoły tańca oraz kluby taneczne. Jednym z najpopularniejszych tańców swingowych jest Lindy Hop. Powstał on na początku lat 20 XX wieku, w kręgach afroamerykańskich, w nowojorskim Harlemie.
Gość PR24 Szymon Gołebiewski, organizator Retro Weekend Festiwal powiedział, że swing jest ściśle powiązany z takimi twórcami jak Charleston czy Jitterbug.
- Staramy się powrócić do czasów, w których ludzie tańczyli swinga. Teraz staramy się przywrócić te pozostałe tańce, o których w Polsce mówiło się bardzo niewiele. Warto podkreślić, że nazwy tych tańców są przypadkowe. Jednym z najbardziej znanych jest Lindy Hop – powiedział Gołębiewski.
Współorganizatorka Aleksandra Szarkowska dodała, że taniec narodził się w Stanach Zjednoczonych.
REKLAMA
- W ramach festiwalu Retro Weekend staramy się przypominać o tym jakie są korzenie swinga. Te tańce zapoczątkowane zostały przez Afroamerykanów, którzy nadali im swój charakter – wyjaśniła rozmówczyni PR24.
W Warszawie właśnie zakończyła się piąta edycja Retro Weekend Festival. Organizatorzy tego muzyczno – tanecznego wydarzenia zapewniają o dużej dawce zabawy i swingu w trakcie tego festiwalu.
Polskie Radio 24/op
REKLAMA