Warszawa Marii Dąbrowskiej

W Warszawie przeżyła dwudziestolecie międzywojenne, okupację, Powstanie i trudne lata odbudowy. Ze stolicą Maria Dąbrowska, pisarka i tłumaczka, była związana przez sześćdziesiąt lat. Choć z urodzenia kaliszanka, to sercem czuła się warszawianką. Dr Tomasz Lerski, varsavianista, opowiedział o jej życiu i twórczości.

2015-05-24, 17:41

Warszawa Marii Dąbrowskiej
Maria Dąbrowska/fot.polskieradio.pl

Posłuchaj

24.05.15 dr Tomasz Lerski: „W czasie wojny warszawski świat Marii Dąbrowskiej rozpadł się w proch (…)”.
+
Dodaj do playlisty

W mieszkaniu przy ul. Polnej 40 spędziła 37 lat. To właśnie tam napisała swoje najbardziej cenione dzieło. Dziś 4-tomowa powieść „Noce i dnie” należy do kanonu najważniejszych polskich dzieł literackich.  

 W 50. rocznicę śmierci autorki, 19 maja odbyła się promocja książki Ewy Manowieckiej i Tomasza Lerskiego „Warszawa Marii Dąbrowskiej. Portret miasta w zwierciadle literatury”. Fascynująca opowieść utkana z cytatów o związkach Marii Dąbrowskiej z Warszawą, która w niezwykły sposób pokazuje miłość pisarki do polskiej stolicy.

– Żeby zapoznać się z osobą Marii Dąbrowskiej serdecznie zapraszam do muzeum, które jest poświęcone autorce. Znajduje się ono w mieszkaniu, gdzie przeżyła niemal 40 lat. To właśnie tam można w niezwykły sposób poczuć atmosferę, w której żyła i w której tworzyła. Zachowało się w nim niemal całe wyposażenie, w tym biurko, przy którym tworzyła swoje największe dzieła. Aura tego miejsca jest niesamowita – powiedział dr Tomasz Lerski.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej