Moda na średniowiecze
Powstawanie nowych stowarzyszeń historycznych, prężna działalność grup rekonstrukcyjnych oraz liczne i chętnie oglądane filmy. W ostatnich latach w Polsce mocno rozwinęło się zainteresowanie średniowiecznymi dziejami naszych przodków. W Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, w jaki sposób pokazywać historię, żeby była „żywa” i ciekawa.
2016-02-07, 19:01
Posłuchaj
Okres średniowiecza od dawna jest obszarem zainteresowań historycznych. Jedna z grup rekonstrukcyjnych, 8 lutego, zainicjuje w Warszawie Piastowski Gród. Znajdą się w nim warsztaty rzemieślnicze, strzelnica łucznicza, zbrojownia, a także pokazy polskiej jazdy historycznej oraz walki wojów.
– Budowa grodu jest już niemal ukończona. Zlokalizowany jest on w bielańskim Parku Kępa Potocka. Wszystkich zainteresowanych poczuciem średniowiecznego klimatu zapraszamy w każdy dzień tygodnia od godz. 8:00 do godz. 17:00. Mogę obiecać, że atrakcji będzie naprawdę sporo. To, co będziemy pokazywać, postaramy się także przekazywać odwiedzającym w formie praktycznej. Będziemy uczyli strzelania z łuku, walki mieczem średniowiecznym, a także różnych form rzemiosła z tamtego okresu – powiedział Robert Lubera z agencji Templum Temporis.
Prof. Przemysław Urbańczyk, mediewista i archeolog z UKSW, podkreślił, że zainteresowanie okresem średniowiecznym wypływa z jego wielobarwności. Każdy może w nim znaleźć coś dla siebie. – Średniowiecze, dzięki bardzo dobremu udokumentowaniu, ukazuje nam się jako okres prowadzenia wielu wojen i podbojów, ale także jako czasy bogatego życia dworskiego – dodał.
O blaskach i cieniach średniowiecza, a także o broni i ubiorze z tamtego okresu omówił także Maciej Kraszewski z grupy rekonstrukcyjnej Drużyna Wojów Arkona.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db/pj
REKLAMA