Magia rzeszowskiego Muzeum Dobranocek
Miś Uszatek, Colargol, Rumcajs, Krecik i wiele innych postaci z kultowych już dobranocek doczekało się swojego muzeum. Bohaterów, łączących kolejne pokolenia Polaków, można odwiedzić w magicznym miejscu, którym jest rzeszowskie Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. O jego niezwykłości opowiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Lubas, dyrektor Muzeum.
2016-02-28, 19:01
Posłuchaj
Odwiedzając Muzeum Dobranocek można się przenieść do krainy wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji - w świat wieczorynek naszego dzieciństwa. Ilu to Polaków z niecierpliwością wyczekiwało każdego dnia godz. 19:00 i emisji swoich ulubionych dobranocek.
Historia Muzeum Dobranocek zaczęła się od pomysłu Wojciecha Jamy – emerytowanego policjanta i kolekcjonera, który przekazał latami gromadzone pamiątki miastu z intencją utworzenia muzeum. Swoje rekwizyty podarował także Tadeusz Wilkosz, twórca Przygód Misia Coralgola i Pingwina Pik-Poka. Muzeum zostało otwarte 22 marca 2009 roku.
– Jest to magiczne muzeum. Świetnie czują się tu zarówno dorośli, którzy swoim pociechom lub wnukom pokazują bohaterów własnego dzieciństwa, jak i sami najmłodsi, na których prezentowane eksponaty robią ogromne wrażenie – powiedziała Katarzyna Lubas.
W kolekcji Muzeum znajdują się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W muzealnych gablotach można spotkać bohaterów takich animacji, jak: Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola, Mały Pingwin Pik-Pok, Trzy Misie, czy Plastusiowy pamiętnik.
REKLAMA
– W muzeum znajduje się również sala projekcyjna, w której odwiedzający mogą obejrzeć ulubione dobranocki. W specjalnej gablocie umieściliśmy również pacynki Jacka i Agatki, które uważam za najcenniejszy element naszych muzealnych ekspozycji i bezcenny eksponat – dodała Katarzyna Lubas.
W zbiorach znajdują się też liczne folie-kadry z filmów animowanych, szkice, dekoracje, scenariuszem i scenopisy. Odwiedzający znajdą tu bohaterów popularnych kreskówek: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Pampalini Łowca Zwierząt, Smerfy i wiele innych.
Polskie Radio 24/db/pj
REKLAMA