Wystawa „Cichociemni. Spotkania filmowe”. Nauka historii poprzez film

Wystawa edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe” łączy plan filmowy i ekspozycję historyczną, w specjalnie zaadaptowanej hali Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Tematem przewodnim projektu jest fabularyzowany film dokumentalny „My, cichociemni. Głosy żyjących” w reżyserii Pawła Kędzierskiego. O wystawie opowiadały w audycji Rozmowa Kulturalna Monika Soroka, koordynatorka projektów edukacyjnych WFDiF i Joanna Kacperczyk, edukatorka WFDiF.

2017-02-10, 13:10

Wystawa „Cichociemni. Spotkania filmowe”. Nauka historii poprzez film
Od lewej: Monika Soroka i Joanna Kacperczyk. Foto: PR24/MR

Posłuchaj

10.02.2017 Monika Soroka i Joanna Kacperczyk o wystawie „Cichociemni. Spotkania filmowe”
+
Dodaj do playlisty

Monika Soroka przybliżała w Polskim Radiu 24 główne założenie, stojące za wystawą. - Opowiadamy na tej wystawie przede wszystkim o filmie dokumentalnym, porównując go do fabuły, co jest obrazowe dla młodszych odbiorców. Zachęcamy tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z filmem, by zaczęli od dokumentu. Prościej jest nagrać np. wspomnienia swoich dziadków albo film o szkole niż fabułę. Chcemy wychodząc od dokumentu, przeprowadzić wszystkich przez proces powstawania filmu – mówiła koordynatorka projektów edukacyjnych WFDiF.

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wspominała też szczegółowo o tym, co można zobaczyć na wystawie. – Film Pawła Kędzierskiego „My, cichociemni. Głosy żyjących”, który jest naszym motywem przewodnim, to dość nietypowy dokument, ponieważ jest fabularyzowany. Reżyserowi udało się uwiecznić wspomnienia jednych z ostatnich cichociemnych – to co opowiadają jest pokazywane w elementach fabularyzowanych, odgrywanych przez aktorów. Możemy na wystawie obejrzeć też scenografię inspirowaną filmem, wybudowaną od nowa przez scenografa filmu Marka Chowańca, która pozwala przenieść się w czasie, by doświadczyć historii – opowiadała Soroka.

Z kolei Joanna Kacperczyk opowiadała dlaczego film jest dobrym narzędziem edukacyjnym. - Film jest atrakcyjny dla młodych uczestników w formie i w treści, więc od razu mamy pozytywne nastawienie uczestników zajęć. Dzięki temu młodzież jest aktywna i uważnie słucha. Wielu młodych ludzie dzisiaj wie dużo o filmach nie tylko dlatego, że je oglądają, ale też dlatego, że robią filmy. Mogą sięgać przy tym po fabułę, jednak my proponujemy dokument jako pierwszy kontakt z filmem – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Wystawę można zwiedzać w Warszawie na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, przy ulicy Chełmskiej 21, w budynku nr 30.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/kk

Więcej Kultury w Polskim Radiu 24

REKLAMA

______________________

Data emisji: 10.02.2017

Godzina emisji: 11:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej