O energetyce i zdrowiu
Problemy polskiej służby zdrowia i bezpieczeństwo energetyczne kraju w kontekście błyskawicznego wprowadzenia ustawy węglowej. To główne tematy, o których w cyklicznej audycji „Puls Gospodarki” w Polskim Radiu 24 rozmawiali Sylwia Szparkowska, prof. Bartłomiej Nowak i Marcin Nowacki.
2014-10-10, 12:06
Posłuchaj
Przedsiębiorcy uważają, że prywatne placówki służby zdrowia są dyskryminowane w kwestii ubiegania się o unijne fundusze. Sylwia Szparkowska przyznała w Polskim Radiu 24, że chodzi o naprawdę duże kwoty pieniędzy.
– Szpitalowi otrzymującemu pieniądze tylko z NFZ bardzo trudno jest wypracować zysk, który pozwoliłby na zakup sprzętu. W systemie ochrony zdrowia zysku nie powinno być, ponieważ wszystkie fundusze mają służyć leczeniu pacjentów. Szpital powinien być dofinansowany przez samorząd, a jeśli nie, to wówczas placówka musi zdobyć pieniądze w inny sposób – wyjaśniała ekspert systemu ochrony zdrowia.
– NFZ od dawna nie traktuje szpitali publicznych i prywatnych na równych prawach. NFZ preferuje duże, publiczne placówki. Jest to trend odwrotny od światowego, gdzie bardzo popularne są szpitale specjalistyczne, które świadczą wyższy poziom usług – uzupełnił Marcin Nowacki, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Węgiel i energetyka
Sejm przyjął wraz z poprawkami ustawę wprowadzającą normy jakościowe dla węgla. Zapis pozwala także na przeznaczenie 280 milionów złotych na likwidację i spłatę długów kopalni Kazimierz-Juliusz. Ustawa została uchwalona w bardzo szybkim tempie. Zdaniem prof. Bartosza Nowaka sprawa jest bardzo interesująca, ale zmiany nie były tak bardzo potrzebne.
– Moment jest trudny, ponieważ górnicy wychodzą na ulice i nie wiem, czy trzeba było przyjmować zmiany co do jakości węgla. W moim odczuciu zostaną one zakwestionowane przez Komisję Europejską i podmioty handlujące węglem. Wiele będzie zależało od osób zarządzających polskim górnictwem – wskazywał specjalista od bezpieczeństwa energetycznego.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Grażyny Roszkowskiej!
PR24/GM