Problemy światowej energetyki
W Rydze trwa nieoficjalne spotkanie ministrów energetyki państw Unii Europejskiej. Z jakimi problemami energetycznymi musi zmierzyć się Europa i świat? O tym w Polskim Radiu 24 opowiadał dr Krzysztof Księżopolski z Instytutu Analiz Politologicznych.
2015-04-15, 14:58
Posłuchaj
Szefowie resortów energetyki mają przed sobą niełatwe zadanie – UE musi nie tylko zadbać o zabezpieczenie energetyczne w obliczu narastającego konfliktu na Ukrainie i monopolu Rosji na dostarczanie cennych surowców. W nadchodzących latach Bruksela będzie stawiać czoła jeszcze innemu wyzwaniu – zwiększeniu udziału energii odnawialnej w procesie pozyskiwania energii.
- UE zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony klimatu i budowy niskoemisyjnej gospodarki, w tym dekarbonizacji zasobów. To z kolei oznacza konieczność przejścia na nowoczesny i przyjazny środowisku sprzęt technologiczny – powiedział dr Krzysztof Księżopolski.
Zdaniem eksperta, wdrażanie ekologicznych technologii energetycznych jest wymagającym zadaniem, a państwa UE nie wypracowały w tej sprawie jednolitej polityki. – Ten sektor nie jest zunifikowany, a każde państwo Wspólnoty zarządza nim po swojemu. Kraje radzą sobie z tym lepiej i gorzej, np. Szwecja bazuje w znakomitej większości na źródłach odnawialnych, Niemcy również stawiają na rozwój tej gałęzi energetyki.
Coraz większe znaczenie w pozyskiwaniu energii mają źródła odnawialne – taki trend zaczyna być widoczny nie tylko w UE, ale i w tych państwach, które w globalnej gospodarce mają najwięcej do powiedzenia – w Stanach Zjednoczonych i Chinach. – To naturalny proces, ale Bruksela musi jeszcze wiele nadrobić – mówił dr Krzysztof Księżopolski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dm
Polecane
REKLAMA