Polska energetyka do 2050 roku

Wykorzystanie wszystkich źródeł energii przy malejącej dominacji węgla, oparcie się o atom lub o źródła odnawialne i gaz – to główne scenariusze dla polityki energetycznej Polski do 2050 r. – Nie jestem fanem tego typu prognozowania, ponieważ bardzo trudno jest uchwycić, który z tych scenariuszy będzie faktycznie realizowany – przyznał w Polskim Radiu 24 Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki.

2015-09-15, 19:12

Polska energetyka do 2050 roku
Jednym z założeń projektu Ministerstwa Gospodarki jest wzrost liczby odnawialnych źródeł energii/fot.flickr/marck griffin

Posłuchaj

15.09.15 Tomasz Chmal: „Nie jestem fanem tego typu prognozowania, ponieważ bardzo trudno jest uchwycić, który z scenariuszy energetycznych będzie faktycznie realizowany (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło konsultacje wstępnej wersji projektu. Zgodnie z jego założeniami do 2050 roku w Polsce nastąpi rozwój inteligentnych sieci energetycznych, rozbudowa połączeń transgranicznych, wzrost liczby niewielkich odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz racjonalizacja zużycia energii.

– Od rządu należałoby oczekiwać decyzji, który z tych scenariuszy już jest tym, który będzie wiodący i jakie kroki w tym kierunku będą podejmowane. Rząd miota się pomiędzy różnymi scenariuszami. Planuje projekty nie do końca przewidując ich skutki – podkreślał Tomasz Chmal.

Zakłada się też, że po 2030 r. wygasną systemy wsparcia dla OZE, które powinny uzyskać pełną ekonomiczną dojrzałość, zrealizowany zostanie także program energetyki jądrowej.

Z Tomaszem Chmalem rozmawiał Mateusz Drozda.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej