Znaczenie unii bankowej dla Polski
Unia bankowa staje się faktem i jej działalność powinna interesować także Polskę. – Unia bankowa to najbardziej zaawansowany krok w kierunku integracji Unii Europejskiej – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
2015-11-05, 14:52
Posłuchaj
Funkcjonowanie unii bankowej dotyczy wyłącznie państw strefy euro. Działanie organu opiera się na trzech filarach: jednolite reguły ochrony depozytów do wysokości 100 tys. euro, wzmocnienie roli Europejskiego Banku Centralnego i mechanizm likwidacji banków, które wpadły w poważne tarapaty finansowe.
– Unia bankowa to kolejny etap budowy strefy euro i najbardziej zaawansowany w historii Unii Europejskiej krok w kierunku integracji – wyjaśniała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Gość Polskiego Radia 24 dodała, dlaczego projektem unii bankowej powinna interesować się Polska, mimo że nie znajduje się w strefie euro.
REKLAMA
– Polska jest w specyficznej sytuacji, ponieważ nie ma euro, a jest szóstym co do wielkości krajem Wspólnoty i ma za sobą prezydencję unijną. Projekt unii bankowej to ważny proces polityczny, także dla państw poza eurolandem – powiedziała ekspert.
Polskie Radio 24/gm
Polecane
REKLAMA