Spór między związkami i zarządem w Kompanii Węglowej
Trwa impas w rozmowach związkowców i zarządu o przekształceniach spółki, warunkach pracy, Planie Techniczno-Ekonomicznym na 2016 rok i sposobie wypłaty tzw. czternastek. Kolejną odsłonę konfliktu w polskim górnictwie skomentowali w Polskim Radiu 24 Rafał Zasuń i Dominik Kolorz.
2016-02-18, 16:49
Posłuchaj
W całej branży górniczej nie ustaje napięcie związane z obawami o cięcia i reformy, które są niezbędne w kontekście restrukturyzacji sektora. Według ekspertów nawet tak przychylny im rząd będzie musiał ograniczyć przywileje i zatrudnienie, by urentownić sektor.
– Przyczyną sytuacji konfliktowej jest wypowiedzenie przez zarząd Kompanii Węglowej porozumienia zawartego przez stronę rządową. Od przyszłego tygodnia zaistnieje spór zbiorowy w Kompanii Węglowej dotyczący utrzymania wynagrodzeń z roku 2016 na poziomie z roku 2015. Problem polega na tym, że większość umów z nami zawartych się nie dotrzymuje – wyjaśniał Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarności”.
Rafał Zasuń z portalu wysokienapiecie.pl stwierdził, że posunięcia ze strony zarządu Kompanii Węglowej są uzasadnione.
– Nie bardzo rozumiem, czego chcą związkowcy. Skoro zgadzają się, że potrzebne są cięcia, to powinni siąść do stołu negocjacyjnego i uzgodnić, które cięcia są konieczne, a nie obrażać się na to, że zarząd wypowiedział im porozumienie. Wszyscy się zgadzają, że obecne warunki płac są nie od utrzymania przy bieżącej sytuacji rynkowej – powiedział gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Polskie Radio 24/gm
Polecane
REKLAMA