Skarb Państwa traci miliardy na nielegalnym wydobyciu
Polska traci nawet miliard złotych rocznie na nielegalnym wydobyciu kruszyw – tak wynika z danych Ministerstwa Środowiska. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska.
2016-10-12, 14:32
Posłuchaj
Szacuje się, że wielkość nielegalnego wydobycia może wynosić nawet 70 milionów ton. To skala porównywalna z rocznym wydobyciem węgla kamiennego w Polsce. Jak zauważył jednak na naszej antenie prof. Mariusz Orion Jędrysek, rzeczywista skala niekoncesjonowanego wydobycie jest trudna do oszacowania. – Uruchomiliśmy jednak odpowiednie narzędzia - przeprowadzamy wywiady środowiskowe i korzystamy ze zdjęć satelitarnych – wskazywał ekspert.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zapobiegnie nielegalnemu wydobyciu jest niezwykle ważne. – Tego typu niekoncesjonowana działalność wiąże się często z poważnymi zniszczeniami środowiska, znacznie przewyższającymi wartość kopaliny – mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek.
W związku z tym, Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej, której zadaniem będzie pilnowanie interesów Skarbu Państwa i walka z nielegalnym wydobyciem kopalin.
Nowa służba miałaby zacząć funkcjonować od nowego roku. Będą to geolodzy, którzy zajmowaliby się dokumentowaniem złóż, szacowaniem wartości kopalin i kontrolą wykonania lub posiadania koncesji. Sprawdzać będą czy np. podczas inwestycji, piasek bądź kruszywa wykorzystywane do budowy dróg pochodzą rzeczywiście z zadeklarowanych kopalń i czy mają określoną wcześniej w przetargu specyfikację.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu była Maria Szurowska.
Polskie Radio 24/PAP
_________________
REKLAMA
Data emisji: 12.10.16
Godzina emisji: 13.45
REKLAMA
Polecane
REKLAMA