Propozycje planów reformy budżetu UE niekorzystne dla Polski

Grupa ekspertów i polityków zaproponowała reformę unijnego budżetu, która może okazać się niekorzystna dla Polski. Celem zmian jest zmniejszenie zależności unijnego budżetu od składek krajów członkowskich i położenie nacisku na zasoby własne. Gościem Polskiego Radia 24 była dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

2017-01-16, 15:08

Propozycje planów reformy budżetu UE niekorzystne dla Polski
Zdjęcie ilustracyjne/fot.pixabay.com

Posłuchaj

16.01.17 Dr Małgorzata Bonikowska o planach reformy budżetu Unii Europejskiej.
+
Dodaj do playlisty

Plany przedstawił w Parlamencie Europejskim były premier Włoch i były komisarz Mario Monti. Wskazał on, że zreformowanie struktury unijnego budżetu jest konieczne, by uniknąć kłótni w przyszłości między krajami o wysokość składek do wspólnej kasy. Od pewnego czasu państwa chcą bowiem wpłacać jak najmniej.

Jak podkreśliła dr Małgorzata Bonikowska, jest to „bardzo sensowna propozycja”. - Budżet ogólny Unii Europejskiej to od wielu lat bardzo trudna kość do zgryzienia. To nie jest to samo co budżety narodowe, ponieważ zdecydowaną większość majątku europejskiego trzymają kraje członkowskie w swoich narodowych budżetach – wyjaśniła.

Dodała, że jednym z problemów budżetów UE jest to, że jest on niewielki. – Budżet ten wynosi ok. 150 mld euro rocznie. Jego słabością jest również to, że dzisiaj wydatki tak się rozrosły, że zasoby własne UE ich nie pokrywają, a wręcz kraje członkowskie muszą dopłacać prawie 75 proc. – podkreśliła dr Bonikowska.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 16.01.17

Godzina emisji: 14:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej