Ekspert: płaca minimalna sposobem na rozwarstwienie wynagrodzeń
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ocenia, że w porównaniu z innymi krajami, Polska dobrze poradziła sobie podczas transformacji ustrojowej. To wniosek z raportu o nierównościach płacowych w okresie przemian. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował dr Jacek Tomkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego.
2017-01-27, 15:31
Posłuchaj
Jak zauważył na naszej antenie dr Jacek Tomkiewicz, zjawisko nierówności płacowych w społeczeństwie to proces, który dotyczy nie tylko krajów postkomunistycznych, gdzie jeszcze stosunkowo niedawno niemal wszyscy zarabiali podobnie. Ekspert wskazywał, że rozpiętość dochodowa wpisuje się w ogólny trend globalizacji.
– Dziś kapitał ma bardzo dużą siłę, a wiele podmiotów unika opodatkowania. Nie można zatem wprowadzić wysokich danin, by świadczeniami socjalnymi wyrównać nierówności – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24. – Dodatkowo, żyjemy w świecie szybkiego postępu technologicznego, który premiuje osoby o wysokich kwalifikacjach. To sprawia, że rosną różnice w zarobkach między siłą roboczą a wykształconymi pracownikami – podkreślał dr Jacek Tomkiewicz.
Ekonomista zauważył jednocześnie, że istnieją instrumenty, dzięki którym można wyrównywać nierówności płacowe. – To np. wprowadzanie płacy minimalnej, czy też podatku progresywnego – tłumaczył ekspert.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/mp
---------------------------
Data emisji: 27.01.17
Godzina emisji: 14.35
Polecane
REKLAMA