„Czyszczenie” historii kredytowej „na żądanie”

2017-02-16, 14:45

„Czyszczenie” historii kredytowej „na żądanie”
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/dgaszczyk

Eksperci Biura Informacji Kredytowej ostrzegają, aby nie dawać się zwodzić marketingowym sloganom i reklamom pod hasłem „czyszczenia BIK”. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bielińska z Biura Informacji Kredytowej.

Posłuchaj

16.02.17 Małgorzata Bielińska o tzw. „czyszczeniu historii kredytowej na żądanie”.
+
Dodaj do playlisty

Eksperci z BIK informują, że wszelkie ogłoszenia zapewniające o „możliwości usuwania negatywnych informacji z BIK na żądanie” nie mają podstaw prawnych. Nadzieje na uzyskanie pomocy polegającej na pozbyciu się negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej mogą rozczarować, a co więcej - wyczyścić portfel.

- Pojawiają się firmy, które składają ofertę tzw. czyszczenia BIK-u. Firmy te próbują mamić swoich klientów tym, że są w stanie usunąć dane negatywne, często bazując po prostu na niewiedzy osób, które szukają pomocy w tym obszarze – wyjaśniła Małgorzata Bielińska.

Dodała, że w pewien sposób można jednak wpływać na dane w BIK. – Jednym z obszarów są dane pozytywne, które możemy usunąć poprzez odmowę zgody, którą wcześniej udzieliliśmy na przetwarzanie danych - wyjaśniła Bielińska. Dodała jednak, że warto udostępniać bankom pozytywne dane o terminowej spłacie kredytu.

- Element bardziej problematyczny to tzw. dane negatywne, czyli dotyczące wszystkich naszych zobowiązań kredytowych, w których zdarzyły się opóźnienia powyżej 60 dni. Prawo bankowe pozwala bankom na przechowywanie tych danych 5 lat po spłacie takiego zobowiązania – zauważyła Bielińska. Wyjaśniła, że przed tym terminem danych tych nie można wyczyścić.

- Na tym właśnie często bazują firmy oferujące czyszczenie BIK. Osoby, które mają ten problem często nie wiedzą, że po 5 latach te dane znikają z bazy – wyjaśniła.

Bielińska wspomniała również o trzecim obszarze. – To obszar tzw. korygowania danych. Może okazać się, że jest jakaś nieścisłość, która może sprawić, że będziemy mieli problem np. z innym kredytem. Jeśli coś będzie niezgodne z rzeczywistością, możemy wnioskować o korektę takich danych - podsumowała.

Swoją historię kredytową można sprawdzać na stronie www.bik.pl. Po założeniu konta można sprawdzić raport i pobrać dane na swój temat.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 16.02.17

Godzina emisji: 14:18

Polecane

Wróć do strony głównej