Pożytki z Parlamentu Europejskiego

Niska frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wynika z braku wiedzy na temat kompetencji i działania instytucji europejskich. W jaki sposób praca europosłów wpływa na życie Polaków?

2014-05-12, 17:51

Pożytki z Parlamentu Europejskiego
. Foto: flickr/European Parliament

Posłuchaj

12.05.14 Melchior Szczepanik: „Mniej więcej 70 proc. prawa tworzonego w Polsce powstaje w konsekwencji decyzji podjętych na poziomie europejskim(...)”
+
Dodaj do playlisty

Parlament Europejski, wraz z Radą Unii Europejskiej, bierze udział w procesie podejmowania decyzji, które mają bardzo duży wpływ na życie przeciętnych obywateli krajów członkowskich. Na przykład współtworzy budżet, który determinuje funkcjonowanie całej Unii.

Polacy nie chcą głosować

Niestety, wiedza Polaków na temat tego, co robi Parlament Europejski jest ograniczona. Brak świadomości na temat działania instytucji unijnych przekłada się na bardzo słabą frekwencję w wyborach.

– W poprzednich wyborach Polska miała jedną z najniższych frekwencji. Być może przyczyną jest to, że jesteśmy nowym krajem członkowskim, ale powinna już zaistnieć pewna tendencja wzrostowa. Jednak, patrząc na sondaże, można mieć wątpliwości, czy ten wzrost frekwencji nastąpi – powiedział w PR24 dr Melchior Szczepanik, analityk Instytutu Spraw Publicznych.

W wyborach obywatele wszystkich państw członkowskich przyznają łącznie 751 mandatów, z których 51 przypadnie przedstawicielom Polski. Posłowie będą pracować w ramach poszczególnych frakcji politycznych. Przy wybieraniu swojego kandydata, warto zapoznać się z profilem grupy, w której zamierza zasiąść.

REKLAMA

– We frakcji chadeckiej jest nasza koalicja rządząca, czyli PO i PSL, a wśród socjaldemokratów przedstawiciele SLD. Z kolei posłowie z PiS-u zasiadają w mniejszej grupie konserwatywnej, a Solidarnej Polski w grupie europsceptycznej, krytycznej wobec integracji – podkreślał Gość PR24.

Celebryci na listach wyborczych

Polskie komitety wyborcze na swoich listach, poza znanymi politykami, często umieszczają celebrytów, znanych artystów lub sportowców. Takie zabiegi mają przyciągnąć jak najwięcej wyborców, którzy zapewnią partii przekroczenie progu wyborczego. Czy tego typu kandydaci, jeśli zdobędą mandat, będą w stanie skutecznie walczyć o interesy naszego kraju?

– Posłowie do Parlamentu Europejskiego powinni być zarówno politykami, jak i ekspertami w swoich dziedzinach. Bez tego trudno wiele osiągnąć, bo prawo europejskie jest często bardzo szczegółowe i wymaga znacznej wiedzy. Oprócz typowych dla polityków umiejętności negocjacji, przekonywania i publicznego wypowiadania się, potrzebna jest tez wiedza ekspercka – stwierdził dr Melchior Szczepanik.

PR24/Anna Mikołajewska

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej