Zwiększamy nakłady na obronność
Warto inwestować w wojsko, ale trzeba to robić rozsądnie. W ubiegłym tygodniu Bronisław Komorowski zapowiedział podniesienie wydatków na wojsko do poziomu 2 proc. PKB. Obecnie wskaźnik ten wynosi 1,95 proc.
2014-06-11, 20:54
Posłuchaj
Premier Donald Tusk wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim podejmą decyzję w sprawie zwiększenia nakładów na obronność kraju.
Inwestowanie z głową
Obowiązująca od 2001 roku tzw. ustawa „Komorowskiego” przewiduje wydawanie na cele obronne 1,95 PKB. Warto pamiętać o tym, że wzrost nakładów pozwala lepiej planować zakupy.
– Drastyczny spadek wydatków na obronność nastąpił od 2007 roku czyli okresu rządów Donalda Tuska. Największe środki na wydatki obronne mamy w sferze deklaracji i zapowiedzi. Priorytetem jest zwiększenie systemu powietrznej obrony naszego kraju. Poza tym armia polska nie posiada zdolności w zwalczaniu ataków rakietowych, z którymi należy się liczyć. To są dwie najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę - powiedział w PR24 Andrzej Walentek, publicysta wojskowy.
– Siły zbrojne w ostatnich latach mają coraz większy budżet, którego nie udaje im się w pełni wykorzystywać. Wzrost nakładów i przeznaczenie środków na obronność to duży postęp. Środki muszą być zagwarantowane, by można było prognozować zakupy. Ustawa budżetowa nie pozwala planować takich wydatków, bez zagwarantowania środków – podkreślił komandor Janusz Walczak, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
Polecane
REKLAMA