Kim jest Jean-Claude Juncker?

Trwa polityczna awantura o najważniejsze stanowiska w Unii Europejskiej. Szefem Komisji Europejskiej ma być Jean-Claude Juncker, jednak ta kandydatura wzbudza zdecydowany sprzeciw Wielkiej Brytanii.

2014-06-20, 20:00

Kim jest Jean-Claude Juncker?
Jean-Claude Juncker. Foto: flickr.com/eppofficial

Posłuchaj

20.06.14 Krzysztof Bobiński: „Anglicy chcą szefa Komisji, nad którym będą mogli panować”
+
Dodaj do playlisty

Europejska Partia Ludowa, która zwyciężyła w eurowyborach, teoretycznie ma przywilej wskazania kandydata na szefa Komisji Europejskiej. Niestety, brytyjski premier David Cameron grozi, że jeśli zostanie nim Jean-Claude Juncker, to Wielka Brytania może wystąpić z Unii.

– Nigdzie nie ma zapisu, że zwycięska frakcja automatycznie nominuje szefa komisji. Ale jest stwierdzenie, że powinno się wziąć wynik wyborów pod uwagę. Do tej pory wybierano człowieka, który najbardziej pasował wszystkim. Dwukrotnie brytyjskie weto zablokowało kandydatury Belgów. Zdecydowano się wtedy na konsensus, choć w 2004 roku można było już zadecydować przez głosowanie. Teraz wydaje się, że będzie inaczej – powiedziała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Interes Polski

Jean-Claude Juncker to były premier Luksemburga. Jest bardzo doświadczonym politykiem i mówi się o nim, jako o ojcu Euro. Z punktu widzenia Polski i innych państw, które nie przyjęły wspólnej waluty może to stanowić problem. Jednak z drugiej strony, jego poglądy na kształt Unii mogą być dla nas korzystne.

– Trzeba powiedzieć, że Juncker jest federalistą. Wierzy on, że Komisja powinna odgrywać ważną rolę, ponieważ jest stworzona nie tylko do dbania o interes całości Unii, ale także do bronienia małych krajów, aby nie zostały one zdominowane przez te wielkie. To bardzo dobrze, że na czele komisji stanie taki człowiek, ale właśnie dlatego Anglicy go nie chcą – podkreślał Krzysztof Bobiński, dziennikarz i publicysta.

REKLAMA

Utrzymać jedność w Europie

Ostatnie wybory pokazały, że w Europie narastają nastroje antyunijne. Kontrowersje związane z wyborem szefa Komisji również nie są dobrym sygnałem. Przed Unią stoją teraz poważne wyzwania związane z kryzysem na Ukrainie. Czy w tej sytuacji Jean-Claude Juncker, będzie w stanie utrzymać jedność wśród państw członkowskich?

– Prawda jest taka, że Władimir Putin bardzo Unii pomaga. Ta atmosfera zagrożenia, którą tworzy w tej chwili Rosja, powoduje, że ludzie zaczynają myśleć, że może razem będzie nam bezpieczniej. Jest nadzieja, że Juncker też się tego nauczy – podkreślał Krzysztof Bobiński, Gość PR24.

Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej