Świetlana przyszłość Donalda Tuska?

Wybór Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej jest nie tylko sukcesem Polski, lecz także samego premiera. Prestiż przyszłej funkcji może być kluczem do najwyższego urzędu w kraju.

2014-08-31, 12:21

Świetlana przyszłość Donalda Tuska?
Premier Donald Tusk. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

31.08.14 Dr hab. Piotr Wawrzyk „Po pięciu latach w Brukseli Donald Tusk będzie faworytem w wyborach prezydenckich (…)”
+
Dodaj do playlisty

– Po pięciu latach w Brukseli Donald Tusk będzie „pewniakiem” w wyborach prezydenckich – mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Wawrzyk, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.

W eksperckich komentarzach dotyczących wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej dominują pozytywne opinie. Z wyjazdu obecnego premiera do Brukseli cieszą również politycy – zarówno rządowi, jak i opozycyjni. Jednak intencje obu stron są odmienne.

– Zwolennicy Donalda Tuska są szczęśliwi z samego faktu objęcia przez niego tej funkcji. Natomiast przeciwnicy premiera cieszą się z tego, że pozbywają się go de facto na pięć lat z polityki krajowej – jeżeli przez dwa i pół roku nic złego się nie wydarzy, jego kadencja zostanie odnowiona – tłumaczył europeista.

Pierwsza, trwająca 2,5 roku kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej rozpocznie się 1 grudnia 2014 roku. Zdaniem dr hab. Piotra Wawrzyka Donald Tusk nie będzie miał problemów z pełnieniem swojej funkcji.

REKLAMA

– Przewodniczący Rady Europejskiej musi odznaczać się pewnymi cechami charakterologicznymi – musi potrafić rozmawiać i słuchać, umieć negocjować oraz posiadać zdolność przekonywania innych do zmiany zdania. Donald Tusk charakteryzuje się tymi umiejętnościami – oceniał ekspert ds. polityki europejskiej.

Gość PR24 wskazywał, że wadą przyszłego Przewodniczącego Rady Europejskiej może być mała znajomość języków obcych.

Nie tylko prestiż

W dyskusji na temat nominacji Donalda Tuska pojawiają się komentarze mówiące o tym, że stanowisko, które obejmie premier jest prestiżowe, ale nieznaczące. Jednak wpływ Przewodniczącego Rady Europejskiej na kształtowanie unijnej polityki wcale nie musi być niezauważalny.

– Z jednej strony Donald Tusk nie będzie miał żadnego wpływu podejmowane decyzje, ale z drugiej będzie proponował rozwiązania, które będą mogły być zaakceptowane przez przywódców europejskich. W efekcie może dochodzić do przyjmowania koncepcji korzystnych dla Polski – wyjaśniał dr hab. Piotr Wawrzyk.

REKLAMA

Gość PR24 mówił również o zadaniach czekających na Donalda Tuska po objęciu nowego stanowiska. Do najważniejszych zaliczył pracę nad zmniejszeniem bezrobocia wśród młodych ludzi, prowadzenie polityki wobec Ukrainy i niedopuszczenie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Sprawę wyboru Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej komentował w Polskim Radiu 24 również Andrzej Anusz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

PR24/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej