more_horiz

Elżbieta Witek o ustawach reformujących system oświaty: to będzie naprawdę dobra zmiana

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 16:14
- Nigdy bym nie podniosła ręki za złą zmianą w systemie edukacji. To będzie naprawdę dobra zmiana, ale zróbmy to razem – zaapelowała w Rozmowie Politycznej minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Elżbieta Witek. Odniosła się w ten sposób do podpisanych w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw reformujących system oświaty w Polsce.
Audio
  • 9.01.17 Elżbieta Witek: „Nigdy nie podniosłabym ręki za złą zmianą w systemie edukacji”.
Elżbieta Witekfot.PR24MS
Elżbieta Witek/fot.PR24/MS

Elżbieta Witek podkreśliła, że Prawo i Sprawiedliwość do tej reformy przygotowywało się bardzo długo. To "ważna i systemowa reforma" - mówiła.

- Wiedzieliśmy, że system edukacji trzeba zmienić. Przygotowaliśmy tę reforme nie tylko przez ostatni rok, ale przez ostatnie lata - przypomniała minister Witek. Jak zaznaczyła, zdaje sobie sprawę, że tego typu zmiany „zawsze wzbudzają obawy".

Elżbieta Witek To bardzo trudna i systemowa reforma, w związku z czym prezydent chciał znać opinię wielu środowisk.

Minister odniosła się także do społecznego poparcia dotyczącego wygaszania gimnazjów. - Gdy podczas kampanii informowaliśmy o planowanych zmianach w systemie edukacji, to prawie 70 proc. mówiło, że gimnazja trzeba zlikwidować. Dzisiaj to się zmieniło, ale nie dlatego, że ludzie zaczęli się czegokolwiek obawiać. A dlatego, że głównie Związek Nauczycielstwa Polskiego zupełnie niepotrzebnie zaczął straszyć nauczycieli i rodziców – wyjaśniła Witek.

Podkreśliła także, że „ta ważna, systemowa reforma sprawdzi się i przebiegnie bardzo sprawnie wtedy, gdy będziemy robić ją wspólnie”.

W audycji mowa także o znaczeniu szkolnictwa zawodowego oraz bieżącej sytuacji politycznej.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/pr

_____________________  

Data emisji: 9.01.17

Godzina emisji: 16:15

Zobacz także

Zobacz także