Kraków 2022: stracona szansa?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku zgodnie z wolą krakowian nie odbędą się w Polsce. Prawie 70 procent mieszkańców stolicy Małopolski w referendum opowiedziało się przeciwko organizacji zawodów.

2014-06-03, 20:56

 Kraków 2022: stracona szansa?
. Foto: flickr.com/Trysil

Posłuchaj

03.06.14 Henryk Urbaś: „Straciliśmy wielką szansę (…)”
+
Dodaj do playlisty

Zorganizowanie igrzysk olimpijskich wymaga dużych nakładów finansowych. Przygotowanie Soczi do tegorocznych zmagań pochłonęło ponad 50 miliardów dolarów. Jednak igrzyska to nie tylko ponoszone koszty, ale także promocja miasta i szansa na rozwój infrastruktury.

- Straciliśmy wielką szansę. Szansę, która szybko się nie powtórzy, ponieważ trudno uzyskuje się prawa do organizacji igrzysk olimpijskich. Teraz Kraków nie miał zbyt wielkiej konkurencji, bowiem inne miasta starające się o tę imprezę podchodziły do inicjatywy z rezerwą – mówił w Polskim Radiu 24 Henryk Urbaś, zajmujący się tematyką olimpijską dziennikarz radiowej „Jedynki”.

Gdyby Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku odbyły się w Krakowie, nie tylko w mieście, ale w całym regionie powstałyby nowe obiekty sportowe.

- Nie powstaną obiekty, które mogłyby później służyć mieszkańcom Krakowa i okolic – zauważył Kazimierz Kowalczyk, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Gościem audycji sportowej w Polskim Radiu 24 był również Maciej Petruczenko, dziennikarz „Przeglądu Sportowego”

REKLAMA

„Kraków Przeciw Igrzyskom”

Choć przedstawiciele świata sportu i władz Krakowa chcieli podjąć się organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku, mieszkańcy stolicy Małopolski zgłosili w referendum swój zdecydowany sprzeciw wobec tej inicjatywy.

- Naszym koronnym argumentem jest ryzyko finansowe związane z organizacją igrzysk. Miasta organizujące igrzyska i komitety organizacyjne są zobowiązane do tego, by pokryć ewentualne straty finansowe, czyli różnicę między kosztami szacunkowymi a ostatecznymi. Miasto, które organizuje igrzyska olimpijskie często pozostaje z długami – podkreślał Tomasz Leśniak, szef inicjatywy "Kraków Przeciw Igrzyskom".

Zapraszamy do odsłuchania audycji Rafała Bały!

PR24/MP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej