Śmierć Izabeli z Pszczyny. Sąd orzekł w sprawie trzech lekarzy
Sąd Rejonowy w Pszczynie nieprawomocnie skazał troje lekarzy w związku ze sprawą śmierci Izabeli z Pszczyny. Wymierzył im kary pozbawienia wolności: rok w zawieszeniu na dwa lata, rok i trzy miesiące oraz rok i sześć miesięcy. Sąd zakazał im też czasowo wykonywania zawodu lekarza i innych zawodów medycznych.
2025-07-17, 11:26
Śmierć Izabeli z Pszczyny. Protesty w całym kraju
Izabela we wrześniu 2021 r. zgłosiła się do Szpitala Powiatowego w Pszczynie po tym, jak w 22 tygodniu ciąży odeszły jej wody płodowe. U dziecka już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego, a jej rodzina oskarżała lekarzy o zwlekanie z udzieleniem pomocy 30-latce. Śmierć kobiety wywołała w całym kraju protesty przeciwko obowiązującym przepisom dotyczącym aborcji pod hasłem: "Ani jednej więcej".
Lekarze usłyszeli wyroki
W czwartek zapadły nieprawomocne wyroki w sprawie śmierci kobiety:
- za narażenie Izabeli na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z nieumyślnym spowodowaniem jej śmierci, Andrzeja P. sąd skazał na rok i sześć miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności i zakazał mu wykonywania zawodu przez sześć lat;
- za narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez osobę, na której ciążył obowiązek opieki, Krzysztofa P. - zastępcę kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, który zastępował ordynatora tego oddziału, sąd skazał na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywnę, mężczyzna ma też zakaz wykonywania zawodu przez 4 lata i musi wystosować przeprosiny;
- oskarżony o to samo ginekolog położnik pełniący poranny dyżur w izbie przyjęć pszczyńskiego szpitala, Michał M., został skazany na rok i trzy miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności - sąd zakazał mu też wykonywania zawodu przez sześć lat.
Proces medyków po śmierci Izabeli z Pszczyny. Lekarze nie przyznali się do winy
Akt oskarżenia trafił do sądu w listopadzie 2023 r. Zostało nim objętych trzech lekarzy sprawujących opiekę nad kobietą. Zarzuty obejmowały niepodjęcie prawidłowego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oraz weryfikacji przyjętego trybu postępowania, czego skutkiem było obumarcie płodu i w konsekwencji śmierć pokrzywdzonej.
Jak informowała prokuratura, żaden z lekarzy podczas przesłuchań nie przyznał się do winy, dwaj złożyli obszerne wyjaśnienia, trzeci skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Podejrzani, którzy złożyli wyjaśnienia, nie powoływali się na orzeczenie TK w sprawie aborcji - podkreślała prokuratura.

Śmierć ciężarnej Izabeli. Wyrok sądu lekarskiego, kontrola z NFZ
W połowie stycznia br. Okręgowy Sąd Lekarski w Katowicach uznał lekarzy, którzy zajmowali się Izabelą, za winnych braku należytej staranności w leczeniu pacjentki. Wobec jednego z nich orzekł karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na pięć lat, wobec dwóch pozostałych - na dwa lata. Od tamtego orzeczenia odwołali się obrońcy lekarzy i rodzina zmarłej, która domagała się surowszych kar. W czerwcu Naczelny Sąd Lekarski uchylił tamto orzeczenie i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.
Kontrola przeprowadzona po śmierci Izabeli w pszczyńskim szpitalu przez Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdziła liczne nieprawidłowości w organizacji, sposobie realizacji i w jakości świadczeń udzielonych pacjentce. NFZ nałożył w związku z tym na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. zł.
Czytaj także:
- Rejestr ciąż będzie zachowany. Prawniczka: nie chroni kobiet, ale ciążę i płód
- Rzeczniczka klubu KO: dekryminalizacja aborcji jest kluczowa
- Chciała dokonać aborcji, trafiła na psychiatrię. Leszczyna reaguje
Wcześniej zarząd szpitala zapewniał wielokrotnie, że jego personel zrobił wszystko, by uratować pacjentkę i jej dziecko, a wszystkie decyzje lekarskie zostały podjęte z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz standardów postępowania. Zawiesił jednak realizację kontraktów dwóch lekarzy, którzy pełnili dyżur w czasie pobytu kobiety w szpitalu.
Źródło: Polskie Radio/PAP/mbl