Europejskie firmy zarabiają na wojnie w Gazie? Zaskakujące doniesienia

Europejski koncern zbrojeniowy MBDA, specjalizujący się w produkcji broni rakietowej, dostarcza kluczowe elementy do bomb GBU-39, które według śledztwa "The Guardian" zostały użyte w atakach na Gazę, powodując śmierć setek cywilów, w tym dzieci.

2025-07-17, 11:50

Europejskie firmy zarabiają na wojnie w Gazie? Zaskakujące doniesienia
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: PAP/Abaca

Komponenty z Europy w bombach spadających na szkoły 

MBDA posiada fabrykę w Alabamie w Stanach Zjednoczonych, która produkuje części do bomb GBU-39 wytwarzanych przez Boeinga. Bomby te są dostarczane do Izraela w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej i były używane m.in. w atakach na szkoły, meczety i obozy dla uchodźców. W nalocie z maja 2024 roku na szkołę w Gazie zginęło 36 osób, w tym wiele dzieci - podaje "The Guardian".

Amerykańska filia MBDA przekazuje swoje zyski do brytyjskiego oddziału, MBDA UK, który następnie przesyła je do centrali firmy we Francji. Według sprawozdań, MBDA UK odpowiadała za ponad 40 proc. przychodów całej grupy w 2023 roku. W 2024 roku koncern wypłacił 350 mln funtów dywidend swoim udziałowcom: BAE Systems, Airbusowi i włoskiemu Leonardowi.

Zyski mimo embarga i oskarżeń o łamanie prawa wojennego

Choć Wielka Brytania w 2024 roku zawiesiła 29 licencji eksportowych na broń do Izraela ze względu na "poważne ryzyko naruszenia prawa humanitarnego", embargo nie obejmuje amerykańskiej filii MBDA. Spółka działa zgodnie z amerykańskim prawem i nie podlega brytyjskim ograniczeniom.

Eksperci Amnesty International i śledczy ONZ wskazują, że wiele z ataków z użyciem GBU-39 może stanowić zbrodnie wojenne. W wielu przypadkach ofiary ataków nie zostały wcześniej ostrzeżone, co jest obowiązkiem wynikającym z prawa międzynarodowego. Izraelska armia utrzymuje, że celem nalotów były pozycje Hamasu, często zlokalizowane w pobliżu obiektów cywilnych.

Według ONZ wojna w Gazie generuje ogromne zyski dla firm zbrojeniowych. Organizacje międzynarodowe ostrzegają, że brak rozliczalności i mechanizmów kontrolnych sprzyja przedłużaniu konfliktu. Specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. praw człowieka na terytoriach palestyńskich Francesca Albanese podkreśliła: - Wojna trwa, bo jest opłacalna dla wielu.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/The Guardian

Polecane

Wróć do strony głównej