Aluminium w szczepionkach a choroby. Nowe badanie obala mit
Nie istnieje związek między obecnym w szczepionkach aluminium a autyzmem oraz 49 innymi chorobami - takie wnioski wyciągnęli naukowcy po przebadaniu miliona dzieci. Potwierdza to tezę o bezpieczeństwie szczepionek.
2025-07-17, 10:31
Aluminium bez związku z autyzmem
Badania zostały przeprowadzone przez duński Statens Serum Institut (SSI). W toku analizy udowodniono, że zawarte w szczepionkach aluminim nie ma wpływu na autyzm, astmę czy choroby autoimmunologiczne.
- Nasze wyniki są uspokajające. Analizując dane odnośnie ponad miliona duńskich dzieci, nie znaleźliśmy absolutnie żadnych przesłanek, że bardzo mała ilość aluminium używana w programie szczepień dziecięcych zwiększa ryzyko wystąpienia 50 różnych problemów zdrowotnych w dzieciństwie - stwierdził główny autor publikacji, która ukazała się na łamach "Journal Annals of Internal Medicine" Anders Hviid.
Aluminium pojawiło się w niektórych szczepionkach już w latach 30. XX w. Było do nich dodawane jako adiuwant zwiększający odpowiedź odpornościową. Duńscy naukowcy na podstawie rejestrów prześledzili zdrowie dzieci urodzonych pomiędzy 1997 a 2018 rokiem.
"Wysoki profil bezpieczeństwa"
Badali przy tym związki między szczepionkami zawierającymi aluminium i 50 różnymi problemami zdrowotnymi, w tym astmą, alergiami, chorobami autoimmunologicznymi oraz zaburzeniami neurorozwojowymi. - To pierwsze badanie o takiej skali i tak kompleksowej analizie, które potwierdza wysoki profil bezpieczeństwa szczepionek stosowanych w Danii od dziesięcioleci - wskazał prof. Anders Hviid.
- W erze powszechnego rozprzestrzeniania się dezinformacji na temat szczepionek niezwykle ważne jest opieranie się na solidnych dowodach naukowych. Obszerne badania oparte na rejestrach populacyjnych, czyli takie jak to - śledzące ponad milion dzieci przez wiele lat - stanowią bastion przeciwko upolitycznieniu nauk medycznych, podważającemu zaufanie społeczne do szczepień. Niezwykle istotne jest rozróżnienie prawdziwej nauki od kampanii motywowanych politycznie, inaczej to właśnie dzieci zapłacą cenę - ocenił.
- Praca zmianowa może być szkodliwa dla kobiet. Nowe badania
- "Rodzice tracą to z oczu". Zdrowie dzieci na wakacjach. Zobacz, co radzi pediatra
- Szczepionka lekarstwem na raka? To może być przełom
Źródło: PAP/egz