Zaskakujący efekt popularnej szczepionki. Może zapobiegać chorobom serca

Chodzi o popularnie stosowaną szczepionkę przeciwko półpaścowi. Okazało się, że może ona zapobiegać problemom z sercem. Wyniki najnowszych badań opisano na łamach "European Heart Journal".

2025-05-11, 13:17

Zaskakujący efekt popularnej szczepionki. Może zapobiegać chorobom serca
Przełomowe odkrycie. Chodzi o znaną szczepionkę. Foto: MAREK LASYK/REPORTER/East News

Popularna szczepionka może powstrzymać choroby serca

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z Kyung Hee University (Korea Południowa). Objęło blisko 1,3 mln osób w wieku 50 lat i starszych, ujętych w krajowym rejestrze zdrowia w Korei Południowej. Część z badanych otrzymała jedną dawkę szczepionki przeciwko półpaścowi (Zostavax). Zespół brał pod uwagę również inne czynniki związane ze zdrowiem, takie jak wiek, płeć, status społeczno-ekonomiczny, poziom aktywności fizycznej i nawyki społeczne.

Szczepionka przeciw półpaścowi z niezwykłym zastosowaniem

Okazało się, że działanie szczepionki pod kątem zmniejszania ryzyka chorób serca skuteczniejsze było w przypadku mężczyzn. W tej grupie bowiem szczepienie wiązało się ze spadkiem o 27 proc.  - w porównaniu z 20 proc. u kobiet. To samo dotyczyło osób poniżej 60 roku życia, u których ryzyko zmniejszyło się o 27 proc. w porównaniu z 16 proc. u osób starszych. Mieszkańcy wsi odnotowali 25 proc. zmniejszenia w porównaniu z 20 proc. u osób mieszkających na obszarach miejskich, a osoby o niskich dochodach wykazały 26 proc. spadku w porównaniu z 20 proc. u osób o wyższych dochodach. 

Mniejsze narażenie na udar, zawał lub niewydolność serca

W przypadku konkretnych zdarzeń sercowo-naczyniowych osoby zaszczepione były o 26 proc. mniej narażone na udar, zawał serca lub niewydolność serca, a także o 26 proc. mniej narażone na śmierć z powodu choroby serca. Ryzyko choroby wieńcowej spadło o 22 proc. Korzyści te były najbardziej widoczne dwa do trzech lat po szczepieniu, a następnie stopniowo malały w ciągu kolejnych pięciu lat.

Chociaż zdarzenia sercowo-naczyniowe nie są zazwyczaj wymieniane jako powikłania półpaśca, naukowcy wiedzą teraz, że jest on powiązany z wyższym o około 30 proc. ryzykiem udaru i większym o mniej więcej 10 proc. ryzykiem zawału serca, szczególnie w pierwszym roku od zachorowania.

REKLAMA

Potrzebne powszechne szczepienia? Naukowcy apelują

Autorzy badania przypuszczają, że dotyczące układu krążenia domniemane działanie ochronne szczepionki przeciwko półpaścowi wynika z zapobiegania zakrzepom i stanowi zapalnemu naczyń krwionośnych wywoływanemu przez wirusa. Ich zdaniem powszechne szczepienia stosunkowo niedrogą szczepionką przeciwko półpaścowi mogłyby w skali globalnej przynieść ogromne oszczędności systemom opieki zdrowotnej poprzez zmniejszenie zachorowalności sercowo-naczyniowej.

Czytaj także:

Naukowcy skupili się najpierw na szczepionce z żywym wirusem Zostavax, a nie na nowszej szczepionce rekombinowanej Shingrix, która zawiera tylko białko wirusowe, a nie samego wirusa. Zostavax jest dostępny od dłuższego czasu, co oznacza, że istnieje więcej długoterminowych danych na temat skutków jego stosowania. Jednak teraz zwracają uwagę na Shingrix, która jest skuteczniejsza w zapobieganiu półpaścowi i potencjalnie mogłaby lepiej chronić przed chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Chociaż projekt badania nie pozwala udowodnić związku przyczynowo-skutkowego, jak mogłoby to zrobić badanie z randomizacją, pozwolił on badaczom zidentyfikować powiązania ryzyka w dużych populacjach, uwidaczniając wzorce nie zawsze ujawniane przez badania kliniczne.

Szczepionka przeciwko półpaścowi a demencja

Warto też przypomnieć, że w kwietniu 2025 roku opublikowano wyniki innych badań, też ze szczepionką przeciwko półpaścowi "w roli głównej". Wykazało ono wówczas, że osoby, które otrzymały szczepionkę przeciwko półpaścowi, były o 20 procent mniej narażone na rozwój demencji w ciągu siedmiu lat od zaszczepienia niż osoby, które nie zostały zaszczepione. - To naprawdę uderzające odkrycie - mówił wtedy dr nauk medycznych Pascal Geldsetzer, adiunkt na Wydziałach Medycyny oraz Epidemiologii i Zdrowia Populacyjnego Uniwersytetu Stanforda w USA, współautor badania.

REKLAMA

Półpasiec - choroba zakaźna. Czym się charakteryzuje?

Półpasiec to choroba zakaźna wywołana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Występuje u osób, które wcześniej chorowały na ospę wietrzną, niezależnie od tego, czy jej przebieg był ciężki, czy lekki. Pojawia się, gdy układ odpornościowy ulegnie osłabieniu, na przykład pod wpływem stresu czy chemioterapii. Głównym objawem jest bardzo bolesna wysypka, zwykle na tułowiu, po jednej stronie pojawiają pęcherzyki wypełnione płynem, które pękają i przysychają z pozostawieniem strupka. W leczeniu stosuje się leki antywirusowe i przeciwbólowe.

Czytaj także:

Źrodła: Medonet.pl/PAP/PolskieRadio24.pl/European Heart Journal/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej