Na co umierają Europejczycy? Lista jest długa. Nowy raport WHO

Choroby przewlekłe takie, jak: nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, ale też schorzenia psychiczne, relatywnie duże spożycie alkoholu i mało ruchu - to główne dolegliwości zdrowotne Europejczyków, które dostrzegło WHO. Organizacja wskazuje też, że europejski system ochrony zdrowia nie jest gotowy na wyzwania, jakie niesie globalne ocieplenie i starzenie się populacji.

2025-02-25, 18:37

Na co umierają Europejczycy? Lista jest długa. Nowy raport WHO
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/blvdone

Coraz dłużej, ale niekoniecznie w zdrowiu. WHO sprawdziło, jak żyją Europejczycy

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia opublikowanego we wtorek i cytowanego przez Politico, Europejczycy stoją w obliczu "kryzysów zdrowotnych trwających całe życie", a "systemy opieki zdrowotnej nie są przygotowane na przyszłe kryzysy zdrowotne, są obciążone rosnącym zagrożeniem zmian klimatycznych i zmagają się ze starzeniem się społeczeństwa oraz ciągłymi niedoborami siły roboczej". 

- Żyjemy w erze niesamowitego postępu w ochronie zdrowia - mówił na konferencji prezentującej raport dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Henri Kluge. Zwrócił uwagę, że systematycznie wzrasta oczekiwana długość życia przeciętnego Europejczyka, jednak "choć żyjemy dłużej, to niekoniecznie żyjemy zdrowiej". Zauważył, że w 2024 roku, po raz pierwszy w historii, ludzi powyżej 65. roku życia, było w Europie więcej niż nastolatków poniżej 15. roku życia, a przewidywania pokazują, że liczba ludzi po osiemdziesiątce wzrośnie trzykrotnie w ciągu następnych 25 lat. 

Zauważył, że występuje "dziesięcioletnia różnica między oczekiwaną długością życia, a oczekiwaną długością zdrowego życia". - To oznacza, że miliony ludzi, spędzają ostatnią dekadę życia nękani chorobami - mówił Hans Kluge.  

Europejczycy słabego zdrowia. Cukrzyca i nowotwory wśród najpowszechniejszych schorzeń

Eksperci WHO podkreślają, że jeden na sześciu, a więc mniej więcej 17 proc. Europejczyków nie dożywa 70. urodzin ze względu na dolegliwości niezakaźne - choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, czy przewlekłe choroby układu oddechowego. Wzywają też do usunięcia przyczyn tych chorób - ograniczenia spożycia alkoholu (okazuje się, że Europejczycy piją przeciętnie 8,8 l czystego alkoholu na osobę rocznie) i tytoniu, poprawę jakości europejskiego powietrza, ułatwienia w dostępie do zdrowej, nieprzetworzonej żywności i promocję aktywności fizycznej. 

REKLAMA

Czytaj także:

W raporcie WHO pisze też, że, choć odsetek umieralności nowonarodzonych różni się mocno w zależności od kraju, to przeciętnie 76 tys. młodych Europejczyków umiera przed 5. urodzinami. Winne temu są m.in. powikłania porodowe, wrodzone wady serca i zakażenia dolnych dróg oddechowych, ale także nawrót chorób zakaźnych spowodowanych odmowami szczepień.

Troska WHO o zdrowie młodych Europejczyków. Wskazuje na depresję

Wyzwaniem europejskiego systemu ochrony zdrowia są także, trapiące głównie młodych, choroby psychiczne, jak depresja. "Jeden na pięciu nastolatków w regionie zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym, a samobójstwo jest główną przyczyną śmierci wśród osób w wieku od 15 do 29 lat" - bije na alarm Politico, omawiające opracowanie WHO. Problemem uczniów jest także niezdrowy tryb życia. Blisko jedna trzecia dzieci w wieku szkolnym ma nadwagę, jedno na ośmioro jest otyłe - czytamy. 

Raport WHO o stanie zdrowia w Europie , publikowany co trzy lata, przedstawia stan zdrowia w regionie europejskim, obejmującym 53 kraje w Europie, na Kaukazie i w Azji Środkowej.

REKLAMA

Źródła: PolskieRadio24.pl/WHO/Politico/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej