Czerwone mięso może zmieniać nasz mózg. Naukowcy pokazują dane, ostrzegają przed demencją

Osoby spożywające dużo przetworzonego czerwonego mięsa są bardziej narażone na rozwój demencji. Wyniki badań nad dietą zawierającą czerwone mięso pokazują jego związek z szybszym pogarszaniem się zdolności poznawczych. Uważać trzeba na takie przetworzone produkty jak kiełbasa, bekon, czy salami.

2025-01-17, 13:25

Czerwone mięso może zmieniać nasz mózg. Naukowcy pokazują dane, ostrzegają przed demencją
Naukowcy zbadali związek między dietą bogatą w przetworzone mięso, a rozwojem demencji. Foto: shutterstock

Dieta zmienia mózg. Niezdrowy nadmiar przetworzonego mięsa

W nowych badaniach przeanalizowano nawyki żywieniowe tysięcy osób na przestrzeni wielu lat. Wyniki rzucają światło na związek między spożyciem przetworzonego czerwonego mięsa a ryzykiem demencji. Okazało się, że osoby, które jadły więcej przetworzonego czerwonego mięsa, były o 13 proc. bardziej narażone na rozwój demencji. Nowe badanie na ten temat opublikowano w czasopiśmie "Neurology".

- Wytyczne dietetyczne zazwyczaj koncentrują się na zmniejszaniu ryzyka chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca, podczas gdy zdolności poznawcze są rzadziej omawiane, pomimo powiązania z tymi chorobami - mówi współautor badań, dr Daniel Dong Wang z Departamentu Żywienia w Harvard Medical School.

Dane z ponad 40 lat. Wnioski pokazały znaczenie jedzenia

Naukowcy, by sprawdzić związki bogatej w mięsa diety z występowaniem zaburzeń poznawczych, przeanalizowali dane zebrane w dwóch długofalowych badaniach - Nurses’ Health Study oraz Health Professionals Follow-Up Study. Wzięło w nich udział 133 771 osób, których średnia wieku w momencie włączenia do badań wynosiła 49 lat. U nikogo nie stwierdzono wtedy demencji, a stan zdrowia uczestników monitorowano długofalowo, nawet przez 43 lata.

Przez taki czas rozwój demencji zaobserwowano u 11 173 osób. Badana wykazały, co mogło mieć na to wpływ, podkreślając znaczenie diety. Uczestnicy odnotowywali m.in. co i jak często jedli, a to pozwoliło wyprowadzić wnioski.

REKLAMA

Na podstawie uzyskanych informacji badane osoby podzielono na trzy grupy: jedzący mniej niż 1/10 porcji mięsa dziennie, jedzący od 1/10 do mniej niż 1/4 porcji i jedzący co najmniej 1/4 porcji mięsa dziennie (np. ok. dwa plasterki bekonu). Za jedną porcję na potrzeby badań uznano mięso o wadze 90 gramów.

Po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek, płeć, styl życia, historia demencji w rodzinie, status społeczno-ekonomiczny, naukowcy wyliczyli, że osoby z grupy jedzącej najwięcej mięsa czerwonego miały o 13 proc. wyższe ryzyko rozwoju demencji.

Badacze wzięli pod uwagę różne czynniki, takie jak palenie tytoniu, otyłość, aktywność fizyczna i wysokie ciśnienie krwi, aby upewnić się, że wyniki są wiarygodne. Należy pamiętać przy tym, że badanie wykazało związek, a nie bezpośrednią przyczynę i skutek.

Mięso nieprzetworzone nie niesie ryzyka demencji. Trzeba uważać na coś innego

- Zastąpienie przetworzonego czerwonego mięsa zdrowszymi źródłami białka, takimi jak ryby, jaja, niskotłuszczowe produkty mleczne, orzechy i rośliny strączkowe, może przynieść znaczne korzyści dla utrzymania zdrowia poznawczego - powiedział dr Wang.

REKLAMA

Czytaj również:

Jak zaznaczono, zmiana diety i wprowadzenie zdrowszych produktów roślinnych może pomóc ograniczyć spadek kondycji poznawczej i ryzyko demencji. Badacze wskazali, że zastąpienie jednej porcji dziennie przetworzonego mięsa porcją orzechów i roślin strączkowych przynosi spadek ryzyka demencji o 19 proc. Zastępowanie mięsa porcją ryby skutkuje spadkiem ryzyka demencji aż o 28 proc. Spożywanie porcji mięsa z kurczaka zamiast przetworzonego czerwonego mięsa także działa pozytywnie - wiązało się z 16-procentowym spadkiem ryzyka demencji.

Interesującym odkryciem jest fakt, że nie zaobserwowano statystycznie istotnego związku między spożyciem nieprzetworzonego czerwonego mięsa, a ryzykiem demencji.

Potrzebne bardziej wnikliwe spojrzenie na naszą dietę

Badanie podkreśla znaczenie zrównoważonej diety dla zdrowia mózgu i sugeruje ograniczenie spożycia przetworzonego czerwonego mięsa. Naukowcy zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw tego związku. Zapowiadają teraz prace nad czynnikami, które mogą odpowiadać za negatywny wpływ czerwonego mięsa na zdolności poznawcze.

REKLAMA

Jednym z nich ma być mikroflora jelitowa. Wskazano na przykład obecność tlenku N-trimetyloaminy (TMAO), który jest jednym z produktów rozkładu mięsa przez bakterie obecne w naszym układzie pokarmowym. TMAO może nasilać zaburzenia poznawcze poprzez wpływ na odkładanie się w mózgu amyloidu i białka tau, co jest charakterystyczne dla choroby Alzheimera, ale również rozwój tej choroby i wpływ na niego naszej diety wymaga kolejnych badań.

Nie tylko mięso na czarnej liście

Badacze przypominają, że negatywny wpływ na zdrowie mózgu mogą mieć również tłuszcze nasycone i sól obecna w przetworzonym mięsie czerwonym. - Mamy nadzieję, że wyniki naszych badań zachęcą do większej dbałości o dietę i rozważenia jej związku ze zdrowiem mózgu – podkreślił dr Daniel Wang.

O komentarz do nowych badań poproszony został dr n. Med. Charles Bernick z Wydziału zaburzeń poznawczych w Cleveland Clinic w Centrum Zdrowia Mózgu Lou Ruvo w Las Vegas. Stwierdził, że nowe badanie to "kolejny dodatek do sporej ilości dowodów sugerujących, że zmiana diety, ma pewne korzystne skutki". Zastrzega jednak, by tego nie przeceniać, a stwierdzenie, że np. zmianą diety można zapobiec chorobie Alzheimera jest naciągane.

Dr Bernick zaznacza, że woli mówić o wprowadzaniu modyfikacji i stosowaniu umiaru zamiast kategorycznego powiedzenia: "Nie, nie możesz jeść czerwonego mięsa". Lekarz proponuje uwzględnienie w jadłospisie diety śródziemnomorskiej i przypomina, że wprowadzenie nawet niewielkich zmian w diecie i wprowadzenie ćwiczeń fizycznych może przełożyć się na lepsze zdrowie.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródła: Neurology Today/Neurology Journals/pap/Przemysław Goławski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej