Tego nie rób w toalecie, to niebezpieczny nawyk. Lekarze ostrzegają
Zabieranie do toalety telefonów i tabletów sprzyja rozwojowi chorób. Wszystko dlatego, że zwykle krótka wizyta, może niebezpiecznie się przedłużyć, gdy czas zje czytanie wiadomości, skrolowanie w sieci i publikowanie postów w mediach społecznościowych.
2024-11-13, 12:55
– Przedłużone siedzenie na toalecie może powodować poważne problemy ze zdrowiem, nawet raka – mówi dr Lai Xue, chirurg kolorektalny z Centrum Medycznego Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas.
Dlaczego czas spędzony na toalecie jest tak ważny? W dużej mierze zależy od niego zdrowie jelit i odbytu. Na sedesie siedzimy inaczej niż na krześle lub kanapie – odbyt utrzymywany jest w niższej pozycji, a owalna deska sedesowa uciska pośladki, co zwiększa ciśnienie krwi.
Taka pozycja nie będzie groźna przez kilka minut, jednak gdy czas ten się wydłuży – i dzieje się tak regularnie – mogą pojawiać się problemy. Gdy żyły i naczynia krwionośne otaczające odbyt i jego dolną część powiększają się i są zbyt przekrwione, rośnie ryzyko wystąpienia hemoroidów.
Krótszy czas - dla zdrowia
– Powinniśmy spędzać średnio od pięciu do dziesięciu minut w toalecie – mówi dr Farah Monzur z Centrum Chorób zapalnych jelit w ośrodku medycznym Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku.
- Wymuszone parcie również może zwiększyć ciśnienie, co ułatwia tworzenie się hemoroidów. A ludzie przed ekranami telefonów w toalecie tracą poczucie czasu – mówi dr Monzur.
Problem dotyczy nie tylko odbytu, czy jelit, ale nawet serca. Gdy siedzimy na toalecie, w większym stopniu odczuwalne będzie działanie grawitacji, jaka działa na krew. – Grawitacja zmusza ciało do cięższej pracy, aby pompować krew z powrotem do serca – wyjaśnia dr Xue.
– Obecnie obserwujemy wzrost liczby osób spędzających więcej czasu w toalecie, co jest bardzo niezdrowe dla narządów odbytniczych i dna miednicy – ostrzega lekarz.
Daleko idące skutki
Mięśnie dna miednicy są szczególnie osłabione przez długotrwałe siedzenie w toalecie. Dr Xue wyjaśniła, że mięśnie dna miednicy koordynują ilość wypróżnień i współpracują z resztą ciała, aby zapewnić gładkie wydalanie stolca. Ciśnienie grawitacyjne na dno miednicy obciąża je podczas długiego siedzenia w WC. Oprócz osłabionych mięśni odbytu i zwiększonego wysiłku całego organizmu lekarze zaznaczają, że zbyt długie siedzenie na sedesie może również zwiększać ryzyko wypadnięcia odbytu.
Stałe trudności lub dyskomfort podczas oddawania stolca mogą być objawem problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak zespół jelita drażliwego i choroba Crohna. Jeśli problemy długo się utrzymują lub niepokojące objawy nasilają, może być to sygnał o raku. Gdy pacjenci w różnym wieku zgłaszali problemy hemoroidami i częstymi zaparciami, często późniejsza diagnostyka wskazywała na rozwijającego się raka odbytu.
Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem przekazało, że od połowy lat 90. notowany jest wzrost zachorowań na raka jelita grubego wśród osób poniżej 55. roku życia. Organizacja szacuje, że w tym roku pojawi się ponad 105 tys. nowych przypadków raka jelita grubego i ponad 46 tys. nowych przypadków raka odbytnicy.
- Nie masz czasu na regularne ćwiczenia? Mamy dobrą wiadomość
- 1000 dni bez cukru to klucz do zdrowia. Tak twierdzą naukowcy
- Uwaga na światło. Potwierdzono, że wiąże się z nim ryzyko przedwczesnej śmierci
pg/CNN/wmk