Tego nie rób w toalecie, to niebezpieczny nawyk. Lekarze ostrzegają

Zabieranie do toalety telefonów i tabletów sprzyja rozwojowi chorób. Wszystko dlatego, że zwykle krótka wizyta, może niebezpiecznie się przedłużyć, gdy czas zje czytanie wiadomości, skrolowanie w sieci i publikowanie postów w mediach społecznościowych.

2024-11-13, 12:55

Tego nie rób w toalecie, to niebezpieczny nawyk. Lekarze ostrzegają
Spędzanie zbyt dużo czasu na WC może zwiększać ryzyko chorób, w tym raka odbytu.Foto: Shutterstock

– Przedłużone siedzenie na toalecie może powodować poważne problemy ze zdrowiem, nawet raka – mówi dr Lai Xue, chirurg kolorektalny z Centrum Medycznego Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas.

Dlaczego czas spędzony na toalecie jest tak ważny? W dużej mierze zależy od niego zdrowie jelit i odbytu. Na sedesie siedzimy inaczej niż na krześle lub kanapie – odbyt utrzymywany jest w niższej pozycji, a owalna deska sedesowa uciska pośladki, co zwiększa ciśnienie krwi.

Taka pozycja nie będzie groźna przez kilka minut, jednak gdy czas ten się wydłuży – i dzieje się tak regularnie – mogą pojawiać się problemy. Gdy żyły i naczynia krwionośne otaczające odbyt i jego dolną część powiększają się i są zbyt przekrwione, rośnie ryzyko wystąpienia hemoroidów.

Krótszy czas - dla zdrowia

– Powinniśmy spędzać średnio od pięciu do dziesięciu minut w toalecie – mówi dr Farah Monzur z Centrum Chorób zapalnych jelit w ośrodku medycznym Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku.

REKLAMA

- Wymuszone parcie również może zwiększyć ciśnienie, co ułatwia tworzenie się hemoroidów. A ludzie przed ekranami telefonów w toalecie tracą poczucie czasu – mówi dr Monzur.

Problem dotyczy nie tylko odbytu, czy jelit, ale nawet serca. Gdy siedzimy na toalecie, w większym stopniu odczuwalne będzie działanie grawitacji, jaka działa na krew. – Grawitacja zmusza ciało do cięższej pracy, aby pompować krew z powrotem do serca – wyjaśnia dr Xue.

– Obecnie obserwujemy wzrost liczby osób spędzających więcej czasu w toalecie, co jest bardzo niezdrowe dla narządów odbytniczych i dna miednicy – ostrzega lekarz.

Daleko idące skutki

Mięśnie dna miednicy są szczególnie osłabione przez długotrwałe siedzenie w toalecie. Dr Xue wyjaśniła, że ​​mięśnie dna miednicy koordynują ilość wypróżnień i współpracują z resztą ciała, aby zapewnić gładkie wydalanie stolca. Ciśnienie grawitacyjne na dno miednicy obciąża je podczas długiego siedzenia w WC. Oprócz osłabionych mięśni odbytu i zwiększonego wysiłku całego organizmu lekarze zaznaczają, że zbyt długie siedzenie na sedesie może również zwiększać ryzyko wypadnięcia odbytu.

REKLAMA

Stałe trudności lub dyskomfort podczas oddawania stolca mogą być objawem problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak zespół jelita drażliwego i choroba Crohna. Jeśli problemy długo się utrzymują lub niepokojące objawy nasilają, może być to sygnał o raku. Gdy pacjenci w różnym wieku zgłaszali problemy hemoroidami i częstymi zaparciami, często późniejsza diagnostyka wskazywała na rozwijającego się raka odbytu.

Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem przekazało, że od połowy lat 90. notowany jest wzrost zachorowań na raka jelita grubego wśród osób poniżej 55. roku życia. Organizacja szacuje, że ​​w tym roku pojawi się ponad 105 tys. nowych przypadków raka jelita grubego i ponad 46 tys. nowych przypadków raka odbytnicy.

Czytaj także:

pg/CNN/wmk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej