Praca zmianowa może być szkodliwa dla kobiet. Nowe badania
Zmienność rytmu dnia i nocy może wpływać na zdrowie hormonalne oraz płodność - wskazują wyniki badań przedstawione podczas amerykańskiej konferencji ENDO 2025. Szczególnie narażone są kobiety pracujące zmianowo, a kluczowe jest oświetlenie.
2025-07-17, 08:15
Rytm dobowy ma znaczenie. Zwłaszcza dla kobiet
Według badania przedstawionego na konferencji ENDO 2025 organizowanej przez amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne) w dniach 12-15 lipca (San Francisco i Kalifornia, Stany Zjednoczone), kobiety, które pracują w trybie zmianowym mogą mieć podwyższone ryzyko nieregularnego miesiączkowania oraz zaburzeń hormonalnych. Eksperyment przeprowadzono na myszach.
- Ekspozycja na światło przypominające pracę zmianową zaburzała wewnętrzny zegar biologiczny organizmu, powodując różne reakcje - u części samic dochodziło do zaburzeń cyklu rozrodczego i gospodarki hormonalnej, u innych nie. Jednak obie grupy były narażone na zwiększone ryzyko zaburzeń pracy jajników i komplikacji ciążowych, w tym trudnego porodu - mówi dr Alexandra Yaw, autorka badania, cytowana w materiałach prasowych.
Razem ze swoim zespołem poddawała ona myszy zmiennemu oświetleniu, przesuwając początek i koniec cyklu z 12 godzinami światła i 12 godzinami ciemności: o 6 godzin, co 4 dni, przez okres od 5 do 9 tygodni. Połowa samic wystawionych na światło symulujące pracę zmianową rozwinęła nieregularne cykle menstruacyjne, podczas gdy pozostałe zachowały cykl prawidłowy. U myszy z nieregularnymi cyklami stwierdzono również zaburzenia hormonalne i oznaki złej kondycji jajników. Jednak oświetlenie przypominające pracę zmianową zakłóciło synchronizację pracy jajników i macicy nawet u myszy z prawidłowymi cyklami.
Nieregularny cykl, zaburzenia hormonalne, problemy z porodem
Aby sprawdzić, jak zmienne oświetlenie wpływa na ciążę, naukowcy doprowadzili do zapłodnienia myszy. Okazało się, że wszystkie myszy były w stanie zajść w ciążę, ale u wszystkich wystawionych na nieregularne oświetlenie samic zaobserwowano mniejsze mioty i znacznie większe ryzyko komplikacji podczas porodu. - To badanie pomaga wyjaśnić ukryte zagrożenia dla zdrowia reprodukcyjnego związane z pracą zmianową - podkreśliła dr Yaw. - Reakcje organizmu mogą być różne i niektóre osobniki były bardziej podatne na negatywne skutki niż inne. Odporność części z nich może zależeć od tego, jak ich mózgi i ciała utrzymują równowagę hormonalną, mimo zakłóceń rytmu dobowego - wyjaśniła ekspertka.
Naukowcy mają nadzieję, że ich praca pomoże kobietom chronić płodność i przebieg ciąży, a także umożliwi im podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zdrowia i harmonogramu pracy. Kluczowe mogą być także przyszłe badania sprawdzające, w jaki sposób rotacyjne zmiany oświetlenia powodują trudny poród - podkreślają autorzy odkrycia.
Czytaj także:
- Tomorrowland 2025. Wielki pożar na festiwalu. Organizatorzy wydali oświadczenie
- Nowy budżet UE. Wielkie pieniądze popłyną do Polski. Mamy nieoficjalne dane
- Trump zmienił skład Coca-Coli. "Będzie po prostu lepsza"
Źródło: PAP/pm