Stosunki polsko-niemieckie dzisiaj

Postrzeganie Niemiec przez polską opinię publiczną w przeciągu ostatnich dwudziestu lat bardzo się zmieniło. W latach dziewięćdziesiątych wizerunek Niemców w oczach Polaków nie był zbyt dobry. Obecnie Polska i Niemcy stają się partnerami.

2014-08-26, 18:42

Stosunki polsko-niemieckie dzisiaj
. Foto: flickr/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Posłuchaj

26.08.14 dr hab. Krzysztof Miszczak: „Jesteśmy narodem bardzo silnym, dynamicznym i prawdziwie europejskim (…)”
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Gościa PR24 dr hab. Krzysztofa Miszczaka, Polska i Niemcy stają się obecnie partnerami. Wydaje się, że stosunki polsko-niemieckie są bardzo dobre. Zmieniło się zarówno stanowisko społeczeństwa niemieckiego wobec Polaków, jak i stosunek Polaków do Niemców.

– Stosunki polsko-niemieckie nie zawsze były na tak dobrym poziomie jak dzisiaj. Nabierają one charakteru partnerstwa. Są one dzisiaj normalne, jesteśmy partnerami w Unii, NATO. Przez ostatnich dwadzieścia parę lat osiągnęliśmy bardzo dużo. 70 proc. społeczeństwa niemieckiego uważa, że najlepszym sąsiadem dla nich jest Polska. Są dwa aspekty dosyć istotne w stosunkach polsko-niemieckich, które powinny być kontynuowane – Jugendwerk i Trójkąt Weimarski – powiedział dr hab. Krzysztof Miszczak z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Demony przeszłości

W relacjach polsko-niemieckich niestety dużą rolę odgrywa również historia. Wykup ziem polskich przez Niemców, niesprawiedliwe dowcipy o Polakach to tylko niektóre z negatywnych elementów tych stosunków.

– Myślę, że my nie wyeliminujemy tych negatywnych ocen obu narodów wobec siebie. One się zmieniają, ale tak jest nie tylko w stosunkach-niemieckich. Ciągle walczymy o to, by społeczeństwo niemieckie było doinformowane, kim my naprawdę jesteśmy. Pogłębienie integracji europejskiej i wspólnej polityki zagranicznej jest polskim interesem – mówił Gość PR24.

REKLAMA

Polonia w Niemczech

Według szacunków dr hab. Krzysztofa Miszczaka w Niemczech żyje około 2,5 miliona Polaków i jest to druga co do wielkości grupa narodowa po mniejszości tureckiej. Polonia bardzo dobrze rozumie Niemców, jednak musi powalczyć o swoje prawa w tym państwie.

– Mniejszość niemiecka w Polsce ma więcej praw niż polska grupa narodowa w Niemczech, mimo że jest to gwarantowane w Traktacie z 1991 roku. Strona niemiecka zauważyła jednak, że Polacy odgrywają bardzo dużą rolę w życiu polityczno-społecznym Republiki Federalnej Niemiec – stwierdził dr hab. Krzysztof Miszczak.

Dr hab. Krzysztof Miszczak – autor ponad 80 prac naukowych, wykładowca, dyplomata, zastępca ambasadora Rzeczpospolitej Polski w Niemczech, szef przedstawicielstwa ambasady w Kolonii, dyrektor departamentu w MSZ, szef Forum Polsko-Niemieckiego, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej – był gościem Grzegorza Dziemidowicza w Polskim Radiu 24.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Grzegorza Dziemidowicza!

REKLAMA

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej